Kategoria: Ochrona konsumenta

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ochroną konsumenta?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiana rezerwacji pobytu w hotelu i utracona zaliczka

Eliza Rumowska • Opublikowane: 2017-01-17

Przed miesiącem zarezerwowałam 7-dniowe wczasy w hotelu nad Bałtykiem. Wpłaciłam wówczas zaliczkę 1000 zł. Na tydzień przed terminem chciałam przesunąć o miesiąc przyjazd. Pani w recepcji poinformowała mnie, że owszem są miejsca, ale nie zwróci mi zaliczki i nie przeniesie pobytu na następny termin. Mało tego, dopiero teraz poinformowała mnie, że jeżeli nie przyjedziemy, to obciąży mnie kosztami niewykorzystanego miejsca. Czyli stracę podwójnie. Pani w recepcji twierdz, że taki jest regulamin. Być może jest, ale ja go na ich stronie internetowej nie znalazłam. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Jestem bardzo zadowolona z usług bardzo szybka odpowiedź i nie drogi w porównaniu z innymi radcami
Teresa, 54 lata
Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista
Merytoryczne szybkie porady bez wychodzenia z domu, akceptowalna cena.
Andrzej, 68 lat, technik lotniczy
Ten serwis to dogodna alternatywa dla wizyty w kancelarii prawnej. Dziękuję za pomoc.
Krzysztof
Otrzymałam bardzo dużo informacji, zwłaszcza na pytania dodatkowe wykraczające główny temat.
Elżbieta, 60 lat, anglistka

W myśl ustawy o świadczeniu usług turystycznych jak i ogólnej reguły kodeksowej o zakresie zapłaty za częściowo wykonaną usługę – przy rezygnacji z imprezy turystycznej (usługi turystycznej), następującej na skutek okoliczności leżących po stronie klienta (konsumenta) biuro podróży może pobrać od niego jedynie taką kwotę, która odpowiada kosztom poniesionym w związku z realizacją tej konkretnej usługi, tj. za rezerwację miejsc. W Pani przypadku chodzi właśnie o taki zakres świadczenia usługi, który łączy się z rezerwacją. W takim przypadku – odmowa zapłaty spowodowałaby skierowaniem przez przedsiębiorcę sprawy do sądu. Sąd wówczas indywidualnie musiałby ocenić, czy w dacie dokonywanej przez Panią rezygnacji z terminu wcześniej ustalonego i zmiany na nową datę organizator (przedsiębiorca) miał możliwość uniknięcia straty poprzez zaoferowanie tego miejsca innej osobie (lub osobom). Ma też Pani prawo do tzw. propozycji „klienta zastępczego”, którego przyjęcia w zamian za Panią organizator nie może odmówić. Jest to więc informacja, nie prośba.

Wracając zaś do samej przedpłaty i zawarcia umowy – wspomina Pani o regulaminie i stronie internetowej. Zakładam, że umowę zawarto na odległość – musiałaby Pani opisać całą procedurę zamówienia (rezerwacji) i wskazać stronę (link do strony). Na tą chwilę jednak pozostaję na prezentowanym na wstępie stanowisku. Jednak być może analiza informacji na stronie przedsiębiorcy świadczącego te usług dałaby jakiś punkt zaczepienia, aby ochronić Panią przed nadmierną stratą. Na tę chwilę uważam, że przegrałaby Pani proces o zapłatę z takim przedsiębiorcą, który wykazałby, że Pani rezerwacje to realny koszt, jaki poniósł na poczet zamówionej usługi, bo nikomu tych miejsc nie mógł już sprzedać. W razie sporu kończy się to na obiektywnej ocenie sądu – czy czas między rezygnacją a terminem pozwalał na „sprzedanie” usługi na te miejsca.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z ochroną konsumenta?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »