Zmiana rezerwacji pobytu w hotelu i utracona zaliczka

• Autor: Eliza Rumowska

Przed miesiącem zarezerwowałam 7-dniowe wczasy w hotelu nad Bałtykiem. Wpłaciłam wówczas zaliczkę 1000 zł. Na tydzień przed terminem chciałam przesunąć o miesiąc przyjazd. Pani w recepcji poinformowała mnie, że owszem są miejsca, ale nie zwróci mi zaliczki i nie przeniesie pobytu na następny termin. Mało tego, dopiero teraz poinformowała mnie, że jeżeli nie przyjedziemy, to obciąży mnie kosztami niewykorzystanego miejsca. Czyli stracę podwójnie. Pani w recepcji twierdz, że taki jest regulamin. Być może jest, ale ja go na ich stronie internetowej nie znalazłam. Co mogę zrobić w tej sytuacji?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zmiana rezerwacji pobytu w hotelu i utracona zaliczka

Rezygnacja z imprezy turystycznej

W myśl ustawy o świadczeniu usług turystycznych jak i ogólnej reguły kodeksowej o zakresie zapłaty za częściowo wykonaną usługę – przy rezygnacji z imprezy turystycznej (usługi turystycznej), następującej na skutek okoliczności leżących po stronie klienta (konsumenta) biuro podróży może pobrać od niego jedynie taką kwotę, która odpowiada kosztom poniesionym w związku z realizacją tej konkretnej usługi, tj. za rezerwację miejsc. W Pani przypadku chodzi właśnie o taki zakres świadczenia usługi, który łączy się z rezerwacją. W takim przypadku – odmowa zapłaty spowodowałaby skierowaniem przez przedsiębiorcę sprawy do sądu. Sąd wówczas indywidualnie musiałby ocenić, czy w dacie dokonywanej przez Panią rezygnacji z terminu wcześniej ustalonego i zmiany na nową datę organizator (przedsiębiorca) miał możliwość uniknięcia straty poprzez zaoferowanie tego miejsca innej osobie (lub osobom). Ma też Pani prawo do tzw. propozycji „klienta zastępczego”, którego przyjęcia w zamian za Panią organizator nie może odmówić. Jest to więc informacja, nie prośba.

Wracając zaś do samej przedpłaty i zawarcia umowy – wspomina Pani o regulaminie i stronie internetowej. Zakładam, że umowę zawarto na odległość – musiałaby Pani opisać całą procedurę zamówienia (rezerwacji) i wskazać stronę (link do strony). Na tą chwilę jednak pozostaję na prezentowanym na wstępie stanowisku. Jednak być może analiza informacji na stronie przedsiębiorcy świadczącego te usług dałaby jakiś punkt zaczepienia, aby ochronić Panią przed nadmierną stratą. Na tę chwilę uważam, że przegrałaby Pani proces o zapłatę z takim przedsiębiorcą, który wykazałby, że Pani rezerwacje to realny koszt, jaki poniósł na poczet zamówionej usługi, bo nikomu tych miejsc nie mógł już sprzedać. W razie sporu kończy się to na obiektywnej ocenie sądu – czy czas między rezygnacją a terminem pozwalał na „sprzedanie” usługi na te miejsca.

Zobacz też: Prawa konsumenta rezygnacja z rezerwacji

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Eliza Rumowska

O autorze: Eliza Rumowska

Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego prawniczka. Specjalizuje się w prawie cywilnym, zwłaszcza w prawie konsumenckim (reklamacje, gwarancje itp.). Z serwisem ePorady24 związana od początku jego istnienia, udzielała porad w najbardziej złożonych sprawach. W swej wieloletniej karierze pracowała jako powiatowy rzecznik konsumentów, sekretarz gminy, inspektor ds. kredytów oraz radca w TP SA. Od 2008 r. prowadzi własne biuro prawne, jako prokurent obsługuje trzy spółki prawa handlowego, współpracuje z samorządem terytorialnym przy realizacji programów dotowanych z UE.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »