Ukryta kamera zainstalowana przez byłego partnera

• Data: 2024-01-16 • Autor: Katarzyna Bereda

Odkryłam w swoim mieszkaniu w salonie mikrokamerę, którą ojciec moich dzieci zainstalował bez mojej zgody. Jutro mam zamiar zawiadomić o tym policję, ale zastanawiam się, czy nie skierować sprawy do sądu. Proszę o poradę. Czy powinnam skierować sprawę do sądu cywilnego? Jakie są koszty takiego pozwu? Jakie mogą być konsekwencje takiego postępowania? Dzisiaj okazuje się, że kamera zniknęła, a chciałam ją zapakować i zawieźć na policję. Podejrzewam, że brat konkubenta dostał się do domu przez piwnicę i ją zabrał. Wcześniej zrobiłam zdjęcia kamery. Co mam zrobić w tej sytuacji?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Ukryta kamera zainstalowana przez byłego partnera

Skierowanie sprawy do prokuratury lub pozew cywilny

Proponuję porozmawiać z ojcem dziecka i wyjaśnić sytuację lub skierować sprawę do prokuratury, jeśli tak Pani woli – ewentualne postępowanie cywilne może jedynie dotyczyć naruszenia dóbr osobistych lub skierowania sprawy do sądu rejonowego (wydział rodzinny) w przedmiocie ograniczenia/pozbawienia władzy rodzicielskiej z uwagi na takie zachowanie. Zgodnie bowiem z treścią art. 267 Kodeksu karnego:

„§ 1. Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do całości lub części systemu informatycznego.

§ 3. Tej samej karze podlega, kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem”.

Przestępne zakładanie lub posługiwanie się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem, lub oprogramowaniem obejmuje urządzenie służące do zarejestrowania dźwięku albo obrazu oraz oprogramowanie, które może prowadzić do uzyskania informacji, do której sprawca nie jest uprawniony. Odmienny pogląd wyraża W. Wróbel (tenże [w:] A. Zoll (red.), Kodeks karny, t. 2, 2013, s. 1506–1507), który uznaje za urządzenie podsłuchowe, wizualne albo inne urządzenia lub oprogramowanie wyłącznie takie, które są przysposobione do uzyskiwania informacji „w warunkach uniemożliwiających zapoznanie się z tą informacją przez osoby postronne”. Nie popełnia przestępstwa ten, „kto posługuje się urządzeniem podsłuchowym w celu uzyskania informacji, do której jest uprawniony” (A. Bojańczyk, Glosa, s. 248).

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Naruszenie dóbr osobistych

Oprócz tego, jak wskazałam, niniejsze zachowanie mogło naruszyć Pani dobra osobiste i ewentualnie na tej zasadzie mogłaby Pani dochodzić roszczenia na drodze cywilnej – musiałaby jednak Pani wykazać, jakie dobra zostały naruszone i jaką szkodę spowodowały. Opłata od pozwu to 600 zł.

Zgodnie bowiem z treścią art. 23 Kodeksu cywilnego „dobra osobiste człowieka, jak w szczególności zdrowie, wolność, cześć, swoboda sumienia, nazwisko lub pseudonim, wizerunek, tajemnica korespondencji, nietykalność mieszkania, twórczość naukowa, artystyczna, wynalazcza i racjonalizatorska, pozostają pod ochroną prawa cywilnego niezależnie od ochrony przewidzianej w innych przepisach”.

Natomiast zgodnie z treścią art. 24 § 1 Kodeksu cywilnego „ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny”.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Katarzyna Bereda

O autorze: Katarzyna Bereda

Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »