• Data: 2024-08-29 • Autor: Katarzyna Bereda
Dom jednorodzinny jest w trakcie budowy. Okazało się, że WC na piętrze nie nadaje się do użytku. Ściana kolankowa oraz kąt nachylenia dachu powodują, że do WC nie można wejść przy wzroście 170 cm, a korzystanie z muszli klozetowej jest możliwe jedynie z korytarza przy drzwiach otwartych. WC zostało wykonane zgodnie z projektem, z którego nie wynikało, że będzie taki problem. Teraz najtańszym rozwiązaniem jest zrobienie lukarny, dzięki której będzie można wejść do WC. Pytanie dotyczy odpowiedzialności firmy wykonawczej, której zleciłem wykonanie obiektu, a sam projekt przygotowała jedna ze spółek, której właścicielem jest firma wykonawcza. Szef tej firmy jest też u mnie kierownikiem budowy. Według mnie koszt lukarny powinien być całkowicie po stronie wykonawcy i zarazem projektanta. Proszę o opinię w tej kwestii. Jak powinienem teraz postąpić?
Jeżeli projekt oraz realizacja zostały wykonane wadliwe, może Pan pociągnąć do odpowiedzialności zarówno projektanta, jak i wykonawcę – w zależności od tego, gdzie znajduje się błąd oraz na jakim etapie błąd został wychwycony. W zależności od tego, przysługuje Panu kilka roszczeń – zależne jest to od tego, czy odebrał już Pan inwestycję, czy też nie. Zawarta między Państwem umowa to umowa o roboty budowlane, a więc w przypadku chęci odstąpienia od umowy lub zlecenia wykonania innej firmie lub też poprawienia inwestycji, powinien Pan stosować poniższe przepisy i rozwiązania.
Zgodnie z art. 647 Kodeksu cywilnego (K.c.): „Przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania obiektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia.”.
Co więcej, jak wynika z przepisów ogólnych, tj. art. 656 § 1 K.c. w zw. z art. 635 K.c.: „Jeżeli przyjmujący zamówienie opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć w czasie umówionym, zamawiający może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić jeszcze przed upływem terminu do wykonania dzieła” oraz art. 636 § 1 K.c.: „Jeżeli przyjmujący zamówienie wykonywa dzieło w sposób wadliwy albo sprzeczny z umową, zamawiający może wezwać go do zmiany sposobu wykonania i wyznaczyć mu w tym celu odpowiedni termin. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego terminu zamawiający może od umowy odstąpić albo powierzyć poprawienie lub dalsze wykonanie dzieła innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo przyjmującego zamówienie. Może Pan dokonać niniejszego wypowiedzenia, albowiem jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego doszło do wadliwego wykonywania umowy.
Z uwagi na powyższe, aby pociągnąć wykonawcę i(lub) projektanta do odpowiedzialności – w pierwszej kolejności powinien Pan wystosować do wykonawcy lub projektanta oświadczenie o odstąpieniu od umowy (art. 635 K.c.) lub wezwania do zakończenia robót i poprawienia ich – jeżeli wykonane były wadliwie (art. 636 K.c.). Wezwanie należy wysłać listem poleconym – najlepiej na adres siedziby firmy.
Proszę także pamiętać, iż może Pan również dochodzić naprawienia szkody na podstawie art. 494 K.c. Zgodnie bowiem z treścią art. 494 § 1 K.c.: „Strona, która odstępuje od umowy wzajemnej, obowiązana jest zwrócić drugiej stronie wszystko, co otrzymała od niej na mocy umowy, a druga strona obowiązana jest to przyjąć. Strona, która odstępuje od umowy, może żądać nie tylko zwrotu tego, co świadczyła, lecz również na zasadach ogólnych naprawienia szkody wynikłej z niewykonania zobowiązania.
Przychylić się należy do poglądu, iż szkoda ta obejmuje nie tylko szkodę spowodowaną niedojściem umowy do skutku, ale w jej zakres wchodzą także poniesione koszty związane z tą umową i z koniecznością odstąpienia od niej (tak: A. Klein, Ustawowe prawo odstąpienia, s. 185 i n.; T. Pajor, Odpowiedzialność dłużnika za niewykonanie zobowiązania, Warszawa 1982, s. 156; K. Zagrobelny, w: Gniewek, Komentarz 2016, art. 494, Nb 4).
Jeżeli wierzyciel odstąpił od całej umowy na podstawie art. 493 § 2 K.c., chociaż niemożliwością dotknięta była jedynie część świadczenia, może domagać się odszkodowania za to, iż nie otrzymał świadczenia w ogóle, gdyż od całej umowy odstąpił (por. też analizę A. Kleina, Ustawowe prawo odstąpienia, s. 130-131).
Z uwagi na powyższe, proszę w pierwszej kolejności sprecyzować swoje roszczenie i zdecydować, jaki krok będzie dla Pana najkorzystniejszy – może Pan bowiem dochodzić także naprawienia szkody na podstawie przepisów dotyczących rękojmi. W przypadku braku porozumienia, niestety sprawa wymaga skierowania do sądu.
Źle położona instalacja elektryczna
Pan Marek zlecił budowę domu jednorodzinnego, a w trakcie realizacji okazało się, że instalacja elektryczna została wykonana wadliwie. Gniazdka były rozmieszczone niezgodnie z projektem, a niektóre obwody elektryczne nie działały. Po zgłoszeniu problemu wykonawcy, ten zbagatelizował sprawę i nie podjął się poprawienia usterek. W efekcie Pan Marek zdecydował się odstąpić od umowy na podstawie art. 636 K.c. oraz zlecić poprawki innemu specjaliście, domagając się od pierwotnego wykonawcy zwrotu kosztów naprawy i odszkodowania za opóźnienia.
Nieszczelny dach
Pani Anna zauważyła, że po zakończeniu budowy domu dach jest nieszczelny, co powoduje zalewanie wnętrza podczas deszczu. Problem był spowodowany wadliwym wykonaniem przez firmę budowlaną. Pani Anna wezwała wykonawcę do usunięcia wad w określonym terminie, zgodnie z art. 636 § 1 K.c. Wykonawca nie usunął usterek w wyznaczonym czasie, więc Pani Anna odstąpiła od umowy i zleciła naprawę dachu innemu wykonawcy. Domagała się od pierwotnego wykonawcy zwrotu kosztów naprawy oraz odszkodowania za szkody spowodowane zalewaniem.
Niewłaściwe wymiary pomieszczeń
Pan Tomasz zlecił budowę domu zgodnie z projektem, jednak po zakończeniu prac okazało się, że wymiary kilku pomieszczeń nie zgadzają się z projektem. Szczególnie problematyczne było zbyt małe pomieszczenie kuchenne, które nie pozwalało na odpowiednie rozmieszczenie sprzętów AGD. Pan Tomasz zgłosił ten problem wykonawcy, który jednak nie chciał uznać swojej winy. Pan Tomasz zdecydował się odstąpić od umowy na podstawie art. 636 K.c. i zlecił poprawienie wymiarów pomieszczeń innej firmie. Zażądał od pierwotnego wykonawcy zwrotu kosztów poprawy oraz odszkodowania za niedogodności.
Wadliwa realizacja umowy o roboty budowlane daje inwestorowi prawo do dochodzenia roszczeń wobec wykonawcy i projektanta. Inwestor może żądać naprawienia szkód, odstąpić od umowy lub zlecić poprawki innej firmie na koszt pierwotnego wykonawcy. Kluczowe jest precyzyjne sprecyzowanie roszczeń i, w razie potrzeby, skierowanie sprawy do sądu.
Potrzebujesz pomocy prawnej w zakresie realizacji umowy o roboty budowlane? Skontaktuj się z nami, oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz sporządzanie pism i wniosków dostosowanych do Twojej sytuacji. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Katarzyna Bereda
Adwokat, absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego – pracę magisterską napisała z prawa pracy. Podczas studiów odbyła liczne praktyki, zarówno w sądach, jak i w kancelariach adwokackich. Aplikację adwokacką rozpoczęła w 2015 roku. W marcu 2018 roku przystąpiła do egzaminu zawodowego, uzyskując jeden z najlepszych wyników w izbie zielonogórskiej i w konsekwencji kończąc aplikację adwokacką z wyróżnieniem. Specjalizuje się w prawie rodzinnym, cywilnym, zobowiązaniach, prawie spadkowym, prawie gospodarczym i spółkach prawa handlowego.
Zapytaj prawnika