Kategoria: Windykacja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Brak spłaty rat kredytu za mieszkanie - co robić?

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2018-06-22

W 2006 r. wziąłem kredyt na mieszkanie, który spłacałem 8 lat. Niedawno przestałem spłacać raty. Bank chce zabrać mi to mieszkanie, mam ok. 300 tys. długu. Napisałem do firmy antywindykacyjnej i proponują przejęcie mieszkania wraz z długiem. Czy warto iść na taki układ? Adwokat proponuje mi upadłość konsumencką, ale nie chcę stracić działki, którą posiadam. Czy da się oddać mieszkanie za kredyt? Co robić?

Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Szanowna Pani, bardzo dziękuję za wyczerpującą i konstruktywną odpowiedź. Jestem w stu procentach usatysfakcjonowana. W przypadku pojawienia się jeszcze jakiś pytań co do w/w kwestii pozwolę sobie jeszcze raz zwrócić się z pytaniem. W przyszłości, jeżeli będę musiała skorzystać ponownie z porady z pewnością zwrócę się do Państwa. Pozdrawiam 
Monika, 45 lat
Z państwa oferty już wcześnie korzystałam, uważam że jesteście profesjonalistami. Ważne dla mnie jest to, że można zadać dodatkowe pytanie gdy jest taka konieczność.
Janina
Poradę prawną oceniam bardzo dobrze. Ze względu na zawiłość problemu mam wrażenie że na początku mieliśmy trudność ze zrozumieniem się ale dzięki możliwości skorzystania z dodatkowych pytań wszystkie niejasności zostały wyjaśnione. Polecam !
Aneta
Z serwisem wspolpracowalem juz kilka razy. Tym razem mialem przyjemnosc pracowac z Panem Michalem ktory pomogl mi odrzucic przedawniony dlug. Skontaktowala sie ze mna jedna z firm windykacyjnych ktora chciala wyegzekwowac dlug z 1999 r. Pan Michal nie tylko doradzil mi w jaki sposob mam z nimi rozmawiac ale przygotowal takze pismo ktore poskutkowalo zaniechaniem przez ta firme wszystkich dzialan windykacyjnych. Cala usluga byla kompleksowa, szybka i profesjonalna. Do tego przystepna cenowo.
Paweł, 42 lata
Otrzymałam odpowiedź satysfakcjonującą, niestety, urząd, w którym toczy się sprawa, ma swoją własną interpretację na każdy dowód składany przez właścicieli przeciwko lokatorom. Generalnie wszyscy już wiemy z toku naszej sprawy, że prawo polskie broni niechcianych lokatorów, a utrudnia życie właścicielom. Prawo powinno być po stronie właściciela, jak w wielu krajach europejskich, gdzie ceni się własność prywatną.
Maria

Przede wszystkim należy wyjść od tego, że nie można zjeść ciasteczka i mieć ciasteczka. Wiem, że to brzmi twardo, ale w takiej właśnie sytuacji Pan się znajduje.

Stąd – zobowiązanie spłacić trzeba, a wierzyciel–bank i tak może prowadzić egzekucję z mieszkania, bo ma wpis hipoteczny na mieszkaniu. Komornik może go zlicytować, a Pan zostanie z pozostała kwotą zadłużenia do spłaty, która będzie mogła być egzekwowana z całego Pana majątku – wynagrodzenia oraz tejże Pana działki, którą chce Pan zatrzymać.

Jeśli chce Pan uchronić działkę, to musi ona przynajmniej czasowo zmienić właściciela. Darowizna nie wchodzi w grę, bo ta zostanie natychmiast podważona przez wierzycieli jako ucieczka przed spłatą, czynność dokonana z pokrzywdzeniem wierzyciela.

Sprzedaż także może być tak potraktowana, ale kupujący jest chroniony poniekąd. Ważne, aby mu nikt nie zarzucił, że znał Pana i działaliście w zmowie, aby uniknąć egzekucji z działki. Wówczas wierzycielowi przysługuje skarga pauliańska. Zgodnie z Kodeksem cywilnym:

„Art. 527. § 1. Gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnk działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

§ 2. Czynność prawna dłużnika jest dokonana z pokrzywdzeniem wierzycieli, jeżeli wskutek tej czynności dłużnik stał się niewypłacalny albo stał się niewypłacalny w wyższym stopniu, niż był przed dokonaniem czynności.

§ 3. Jeżeli wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli uzyskała korzyść majątkową osoba będąca w bliskim z nim stosunku, domniemywa się, że osoba ta wiedziała, iż dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli.

§ 4. Jeżeli wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli korzyść majątkową uzyskał przedsiębiorca pozostający z dłużnikiem w stałych stosunkach gospodarczych, domniemywa się, że było mu wiadome, iż dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli”.

Jak Pan widzi, zawsze możliwe wystąpienie z powództwem przeciwko Panu jako dłużnikowi z tzw. skargą pauliańską (art. 527 Kodeksu cywilnego). Jej przesłankami są:

pokrzywdzenie wierzycieli, polegające na tym, wskutek czynności prawnej dokonanej przez dłużnika stał się on niewypłacalny lub stał się niewypłacalny w wyższym stopniu, niż był przed dokonaniem czynności,

osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową z tej czynności prawnej,

działanie dłużnika ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli i wiedza lub możliwość – przy zachowaniu należytej staranności – dowiedzenia się o tym przez osobę trzecią.

Jest to jednak i tak mniej ryzykowne niż pozostawienie sobie tej działki na własność.

Można jeszcze założyć spółkę i przenieść własność działki na spółkę – np. poprzez aport, ale to także może zostać potraktowane w ten sam sposób. Niemniej jednak są to najczęstsze ruchy przy ochronie przed wierzycielami.

Zaznaczę, że namawiam Pana do naruszania przepisów prawa, ale ucieczka z majątkiem w przypadku długów to znana procedura, i częsta, i zrozumiała, ogólnie rzecz ujmując, ale chcę Panu napisać, jakie zagrożenia niesie za sobą każde takie posunięcie.

Upadłość pozbawi Pana majątku, zasadniczo całego, jaki Pan posiada. Równie dobrze może Pan sam wszystko sprzedać, żeby spłacić zadłużenie – nie potrzebuje Pan do tego procedury sądowej w postaci upadłości z kosztami syndyka czy zarządcy majątku w czasie jego likwidacji.

Najlepiej byłoby podpisać z wierzycielem ugodę, na mocy której przejmuje on mieszkanie i zrzeka się pozostałych roszczeń wynikających z umowy kredytu. Tylko tak pozbędzie się Pan zobowiązania na zawsze. Należy jednak pamiętać, że może on, ale nie musi. Wierzyciel ma prawo żądać od Pana, aby spełnił Pan świadczenie zgodnie z umową – niestety w świetle prawa.

Ale dopóki nie ułoży się Pan z wierzycielem, dopóty będzie nad Panem to wisieć.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »