Kategoria: Nieruchomości

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z nieruchomościami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Czy dwóch właścicieli może podzielić grunt bez zgody trzeciego?

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2018-05-07

Jest trzech właścicieli działki. Czy dwóch właścicieli może podzielić grunt bez zgody trzeciego?

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Szanowna Pani, bardzo dziękuję za wyczerpującą i konstruktywną odpowiedź. Jestem w stu procentach usatysfakcjonowana. W przypadku pojawienia się jeszcze jakiś pytań co do w/w kwestii pozwolę sobie jeszcze raz zwrócić się z pytaniem. W przyszłości, jeżeli będę musiała skorzystać ponownie z porady z pewnością zwrócę się do Państwa. Pozdrawiam 
Monika, 45 lat
Z państwa oferty już wcześnie korzystałam, uważam że jesteście profesjonalistami. Ważne dla mnie jest to, że można zadać dodatkowe pytanie gdy jest taka konieczność.
Janina
Poradę prawną oceniam bardzo dobrze. Ze względu na zawiłość problemu mam wrażenie że na początku mieliśmy trudność ze zrozumieniem się ale dzięki możliwości skorzystania z dodatkowych pytań wszystkie niejasności zostały wyjaśnione. Polecam !
Aneta
Z serwisem wspolpracowalem juz kilka razy. Tym razem mialem przyjemnosc pracowac z Panem Michalem ktory pomogl mi odrzucic przedawniony dlug. Skontaktowala sie ze mna jedna z firm windykacyjnych ktora chciala wyegzekwowac dlug z 1999 r. Pan Michal nie tylko doradzil mi w jaki sposob mam z nimi rozmawiac ale przygotowal takze pismo ktore poskutkowalo zaniechaniem przez ta firme wszystkich dzialan windykacyjnych. Cala usluga byla kompleksowa, szybka i profesjonalna. Do tego przystepna cenowo.
Paweł, 42 lata
Otrzymałam odpowiedź satysfakcjonującą, niestety, urząd, w którym toczy się sprawa, ma swoją własną interpretację na każdy dowód składany przez właścicieli przeciwko lokatorom. Generalnie wszyscy już wiemy z toku naszej sprawy, że prawo polskie broni niechcianych lokatorów, a utrudnia życie właścicielom. Prawo powinno być po stronie właściciela, jak w wielu krajach europejskich, gdzie ceni się własność prywatną.
Maria

Odpowiadając na Pana pytanie wyjaśniam, że niestety nie jest to możliwe.

Podział nieruchomości na mniejsze może się odbyć wyłącznie za zgodą wszystkich trzech współwłaścicieli.

Zgodnie bowiem z treścią art. 198 Kodeksu cywilnego do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu rzeczą wspólną należy m.in.: zmiana przeznaczenia lub przebudowa pomieszczenia wspólnego (uchw. SN z 23.4.1993 r., III CZP 36/93); wzniesienie stałego obiektu budowlanego na nieruchomości będącej przedmiotem współwłasności (wyr. SN z 11.10.1990 r., III ARN 15/90); nadbudowa kondygnacji nad budynkiem stanowiącym przedmiot współwłasności (wyr. NSA z 29.3.1990 r., IV SA 33/90); przebudowa obiektu budowlanego na nieruchomości objętej współwłasnością (wyr. WSA w Krakowie z 20.5.2009 r., II SA/Kr 1188/08); usunięcie drzewa ze wspólnej nieruchomości (wyr. WSA w Gliwicach z 9.1.2008 r., II SA/Gl 824/07); docieplenie budynku (wyr. WSA w Gliwicach z 30.6.2008 r., II SA/Gł 913/07); ustanowienie służebności przesyłu (post. SN z 6.7.2011 r., I CSK 714/10), itp.

Z kolei w nauce prawa do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu zalicza się określenie przeznaczenia rzeczy wspólnej, dokonanie podziału rzeczy wspólnej, dokonanie znaczących nakładów na rzecz innych niż nakłady konieczne, dołączenie do rzeczy innej rzeczy lub wydzielenie z rzeczy części składowej bez związku z bieżącą eksploatacją (tak np. K. Osajda w Komentarzu do Kodeksu Cywilnego, Warszawa 2017 r.).

Tak więc podział nieruchomości jako bezdyskusyjnie czynność przekraczająca zakres zwykłego zarządu może się odbyć tylko za zgodą wszystkich trzech współwłaścicieli, dwóch z nich nie może dokonać podziału działki.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z nieruchomościami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »