Kategoria: Windykacja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przekazanie nieruchomości z której miał być wyegzekwowany dług alimentacyjny

Autor: Janusz Polanowski • Opublikowane: 2016-11-18

Ojciec dziecka ma dług alimentacyjny za okres kilku lat. Gdy dowiedział się, że będę chciała wyegzekwować go z posiadanej przez niego nieruchomości oddał ją w formie darowizny swojej siostrze. Czy w tej sytuacji mogę coś jeszcze zrobić?

Janusz Polanowski

»Wybrane opinie klientów

Uczciwe podejście do klienta, dziękuję. Z wyrazami szacunku.
Krzysztof, 69 lat, inż., emeryt.
Dobra i fachowa i zrozumiała odpowiedź.
Wiesław, 62 lata, fotograf
Bardzo szybka i treściwa odpowiedź
Sandra
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Muszę teraz czytać to \"ze zrozumieniem\".
Lena, sekretarka, 41 lat
Bardzo dziękuję
Barbara
Szybko i profesjonalnie. Dziękuję
Michał, socjolog, 45 lat
Po otrzymaniu wyceny pomyślałam - hmmm drogo. Jednakże szybko zmieniłam zdanie gdy tylko otrzymałam odpowiedz na moje pytanie. Odpowiedz szybka szczegółowa, czytelna i zrozumiała. Wątpliwości wyjaśniane błyskawicznie. Pani Kasiu dziękuje, pozdrawiam
Justyna
Jestem bardzo zadowolona, zaskoczona szybkością, ciesze się, że mogłam zadać pytania dodatkowe.
Małgorzata, 34 lata, biolog
Bardzo dziękuję za szybką konkretną odpowiedź. Jestem zadowolona z Państwa pomocy.
Małgorzata, nauczyciel, 57 lat
Szybka reakcja panelu eporady24 w sytuacji , gdzie odpowiedź na miliony pytań rodzących się w głowie a czas w danym momencie jest cenniejszy od sztabki złota :-) 
 
Barbara
Odpowiedź pojawiła się szybko i była wyczerpującą i spersonalizowana. Cena zaskakująco niska. Świetnie działający serwis, wygodne sposoby płatności, wszystko fantastycznie zorganizowane. Z góry wiadomo ile się zapłaci, więc nie ma obaw, że konsultacja będzie kosztowna. Każdemu polecam, zwłaszcza jak ktoś ceni sobie możliwość załatwiania spraw mejlowo i sprawnie.
Emilia, 25 lat, farmaceuta
Bardzo dziękuję za wyczerpująca odpowiedź:) pozdrawiam
Joanna, mgr ekonomii, 46 lat
Bardzo solidny i szybki serwis 7 dni w tygodniu, zwłaszcza dla kogoś kto przebywa za granica.
Artur
Wszystko super. Serdecznie polecam. Dziękuję za wyczerpującą poradę.
Marian, 61 lat
Wyczerpująca ocena. Bardzo szybka. Dobra cena.
Maria
Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź. Jest ona dla mnie zrozumiała i czytelna. 
Barbara
Dziękuję za wyczerpującą informacje i krótki czas oczekiwania na odpowiedź co często ma istotne znaczenie. 
Wiesław, lekarz, 58 lat
Opinia jest bardzo wyczerpująca, dokładna, obszerna, a prawnik wykazał się doskonałą znajomością psychiki i wczuł się w sytuację klienta. W analizie otrzymałam odpowiedzi nawet na niezadane jeszcze pytania. Odpowiedź na zapytanie otrzymałam bardzo szybko. Bardzo dziękuję i polecam tę formę porad prawnych.
Magdalena, 58 lat, nauczyciel
Profesjonalnie i szybko i niedrogo. 
Teresa, 60 lat
Polecam bardzo pomocna strona.
Adam, fizjoterapeuta, 28 lat
Bardzo dziękuję za bardzo szybką i klarowną odpowiedź. Szkoda, że przepisy prawa, w opisanej sytuacji, nie ujmują problemu na tyle jednoznacznie, że mógłbym mieć pewność jak sprawy się potoczą. 
Wojciech, elektronik, 72 lata
Odpowiedzi są wyczerpujące. Polecam
Małgorzata, 56 lat
Wszechstronna analiza problemu, wysoki poziom wiedzy eksperckiej, dostępność usługi także w dni ustawowo wolne od pracy
Jacek, przesiębiorca
Szybko. Sprawnie. Wyczerpująco.
Krzysztof
W moim przekonaniu podawanie art i paragrafów w danej sprawie bardzo dobrze objaśnia sprawę bo można się na nie powołać. Po za tym otrzymałam wskazowki o moich prawach i jak mogę wpływać na przebieg swojej sprawy.
Genowefa
Bardzo dziękuję po raz kolejny za profesjonalną pomoc i cierpliwość.
Przemysław
Dziękuję za wyczerpujacą odpowiedz, która bardzo pomogła.
Anna
Dziękuję za szybką, wyczerpującą odpowiedź na nurtujące mnie wątpliwości. Korzystałam już z usług Państwa Firmy jestem bardzo usatysfakcjonowana. Polecam Państwa usługi .
Halina, ekonomista
Jak dla mnie usługa została wykonana z prawdziwym profesjonalizmem i bardzo po ludzku. Nie czułam się jak petent tylko jak człowiek któremu poświęcono czasu tyle ile potrzebowałam. Informacje zostały przekazane w sposób przystępny, jasny i cierpliwy. 
Dorota, ekonomista, 62 lata
Jestem pod dużym wrażeniem. Wiedza, duży wkład pracy, cena - bardzo uczciwe. 
Jacek

Prawdopodobnie jest możliwość reakcji prawnej na tę sytuację, ale proponuję się śpieszyć oraz skorzystać z możliwości wnioskowania o zabezpieczenie powództwa – ponieważ widać wyraźną dążność do ukrywania majątku.

Główne znaczenie ma rozwiązanie cywilistyczne, a zwłaszcza powództwo o nazwie „skarga pauliańska” (po łacinie: actio Pauliana) – o czym dalej. Niemniej jednak warto poświęcić nieco uwagi również innym rozwiązaniom prawnym, w tym z zakresu prawa karnego.

Kodeks karny (skrótowo: K.k.) zawiera przepisy, które mogą odpowiadać przedstawionym przez Panią zachowaniom dłużnika alimentacyjnego. Samo uchylanie się od spełniania obowiązku alimentacyjnego (zwłaszcza uporczywe) może być przestępstwem (art. 209 K.k.). Jeżeli Pani starała się o świadczenia ze środków Funduszu Alimentacyjnego, to być może „opieka społeczna” (zwłaszcza w przypadku wypłacania takiego świadczenia) powiadomiła organa ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa uchylania się od alimentacji; proponuję to sprawdzić. „Manipulowanie” majątkiem w celu uszczuplenia możliwości zaspokojenia wierzyciela (wierzycieli) może być przestępstwem. W przedstawionym przez Panią kontekście sytuacyjnym, dziecko jest wierzycielem (alimentacyjnym), zaś jego ojciec jest dłużnikiem (alimentacyjnym). Również narażanie na szwank wierzytelności alimentacyjnych (lub należności władz publicznych w związku ze świadczeniami zastępczymi) może okazać się przestępstwem. Proponuję spokojnie zestawić sytuację z artykułami: od 300 do 303 K.k. Kontakt z prokuraturą oraz przyjęcie przez prokuratora specjalizującego się w sprawach z zakresu prawa cywilnego (a może „tylko” rodzinnych i opiekuńczych) mogłoby okazać się pomocne. Niekiedy prokuratorzy wytaczają powództwa na rzecz określonych osób, ale w tym zakresie proponuję unikać dużych nadziei. Jednak samo prowadzenie sprawy karnej mogłoby przyczynić się do wyjścia na jaw okoliczności, które mogłyby zostać przedstawione w sądzie cywilnym, jako dowody, w tym jako dowody z dokumentu – art. 244 i następne Kodeksu postępowania cywilnego (skrótowo: K.p.c.).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W związku z wyżej wspomnianym rozwiązaniem zastępczym – uregulowanym ustawą o pomocy osobom uprawnionym do alimentów – proszę zwrócić uwagę na istotny szczegół. Dziecku – będącemu wierzycielem alimentacyjnym (Pani je reprezentuje) – należą się alimenty albo od dłużnika alimentacyjnego, albo (w postaci świadczenia zastępczego) ze środków Funduszu Alimentacyjnego. Warto o tym pamiętać, ponieważ przepisy są dalekie od doskonałości, a ich stosowanie (w tym przez komorników sądowych) pozostawia jeszcze więcej do życzenia. Nie zawsze świadczenie zastępcze jest równe zasądzonym alimentom (w przypadku wysokich alimentów), więc niekiedy może być prawnie uzasadnione egzekwowanie alimentów wprost od dłużnika alimentacyjnego ponad kwotę wypłaconego świadczenia zastępczego; „opieka społeczna” (jako reprezentant interesu publicznego) powinna dążyć do odzyskania pieniędzy od dłużnika alimentacyjnego (także poprzez egzekucję). W praktyce zdarza się, że faktycznie nieporadni dłużnicy alimentacyjni płacą więcej niż podwójnie (zwłaszcza uwzględniając koszty komornicze), czyli faktycznie padają ofiarą wyłudzenia, ponieważ obciążający ich obowiązek alimentacyjny nie powinien być „mnożony” na etapie wykonawczym. Jeżeli Pani zdecyduje się wystąpić ze „skargą pauliańską”, to prawdopodobnie stronę pozwaną będzie wspierał profesjonalista (niekoniecznie jako pełnomocnik). Wzrasta więc prawdopodobieństwo „szukania haków” przeciwko stronie powodowej, w tym Pani, jako przedstawicielce ustawowej powoda (to jest wierzyciela alimentacyjnego; status przedstawiciela ustawowego ustanowiono w artykule 98 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz zaakcentowano w przepisach o zdolności do czynności prawnych – czyli w artykule 10 i następnych Kodeksu cywilnego, skrótowo: K.c.). Każdy Pani ewentualny błąd mógłby zostać wytknięty, w tym błąd dotyczący wyliczeń – również związanych z rzeczywiście otrzymywanym świadczeniem zastępczym (jeśli takie świadczenie jest otrzymywane). Trzeba brać pod uwagę również możliwość powiadomienia organów ścigania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wyłudzenia (art. 286 K.k.), w przypadku (prób) pobierania „podwójnych alimentów”. Jeśli rozważa się wytoczenie z powództwem, to trzeba się liczyć z kontrofensywą, również z użyciem ostrych „środków zaczepnych”.

Istota aspektu cywilistycznego polega na wytoczeniu specyficznego powództwa („skargi pauliańskiej”) obu stronom tamtej umowy darowizny (art. 888 i następne K.c.). Sam rodzaj umowy oraz bliskie relacje między darczyńcą i obdarowaną przemawiają za sporymi szansami w dochodzeniu roszczeń w ten sposób (art. 527 i następne K.c.). Oczywiście, należałoby udowodnić pokrzywdzenie dziecka (jako wierzyciela) – w ramach wywiązywania się z prawnego obowiązku dowodowego (art. 6 K.c. oraz art. 232 K.p.c.). Z uwagi na to, co się stało (umowa darowizny), należałoby zawnioskować do sądu (być może nawet przed wytoczeniem powództwa) o zabezpieczenie roszczenia (art. 730 i następne K.p.c.) – jednym ze sposobów zabezpieczenia może być ujawnienie ostrzeżenia w księdze wieczystej, co ma bardzo duże znaczenie z uwagi na przepisy ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Czy komornik może zająć konto matki za dług alimentacyjny syna?

Czy komornik ma prawo zająć moje konto, jeśli syn nie płaci alimentów na dziecko?

Wyłączenie nieruchomości z egzekucji komornika

W związku z zadłużeniem w banku komornik podjął egzekucję z wynagrodzenia za pracę. Dłużnik posiada nieruchomość, która w najbliższym czasie może stać się przedmiotem egzekucji. Czy zawarcie przedwstępnej umowy sprzedaży wyłączy nieruchomość z możliwości przejęcia przez komornika?

Odsetki przewyższyły zadłużenie, jak zaskarżyć tytuł wykonawczy?

Czy można zaskarżyć tytuł wykonawczy z 2010 r.? Kredyt, który wzięliśmy, wynosił 25 tys. zł, spłacaliśmy go w ratach po 500 zł przez dwa lata. Niestety nasza sytuacja materialna uległa znacznemu pogorszeniu i przestaliśmy spłacać. Teraz w tytule wykonawczym jest kwota odsetek, która osiągnęła wysokość zadłużenia i cały czas rośnie! Czy można coś z tym zrobić, przecież to jest niemożliwe do spłaty?!

Zasady ściągania kary grzywny

30 kwietnia tego roku sąd wydał wyrok skazujący oraz zasądził karę grzywny. W wyroku nie znalazłem informacji o terminie płatności oraz numerze konta do wpłat. W dniu 6 sierpnia otrzymałem pismo z zawiadomieniem o wszczęciu egzekucji. Komornik sądowy pobierze dodatkowo 15% od kwoty długu. Czy komornik lub sąd mają obowiązek przesłać wezwanie do zapłaty, które poprzedza wszczęcie egzekucji? Niestety takiego pisma nie otrzymałem.

 

Spłata długu przed otrzymaniem sądowego nakazu zapłaty

Po odejściu męża pojawiły się problemy ze spłatą kredytów. Ja spłacałam dwa, on żadnych. W końcu bank wystawił pozew o zapłatę w postępowaniu nakazowym do sądu. Właśnie otrzymałam z sądu nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym, tylko że trzy dni wcześniej spłaciłam całą należność w banku. Czy w tej sytuacji muszę odpisać coś do sądu – wnieść zarzuty, zaskarżyć, uiścić opłatę – tytułem zwrotu kosztów procesu? Czy zakończenie tej sprawy leży już po stronie banku? Jeżeli to ja muszę jeszcze coś w tej sprawie zrobić, proszę o opisanie dalszego postępowania.

Co robić, gdy bank podłączył się do egzekucji?

Firma windykacyjna wszczęła egzekucję z mojej nieruchomości, mimo że wartość obciążeń przekracza wartość domu. Na dom mam również kredyt hipoteczny, który jakoś spłacam (czasami opóźnienie w spłacie jednej, dwóch rat). Mimo to bank podłączył się do egzekucji. Jestem załamana. Czy bank mógł to zrobić? Jak walczyć o swoje prawa?

Darowizna dokonana przed długami

Darowałam mieszkanie synowi. Teraz staram się o upadłość konsumencką. Czy jest możliwe, że sąd postanowi unieważnić darowiznę? Czynność ta odbyła 3 miesiące temu. W momencie darowizny nie miałam żadnych długów i komorników. Syn mieszkanie chce sprzedać. Co wówczas ?

Spłata zadłużenia bez kosztów egzekucji – porozumienie z wierzycielem

Kilka lat temu wziąłem kredyt w banku, ale strąciłem pracę i przestałem go spłacać. Niedawno pojawił się moim domu komornik i poinformował, że razem z odsetkami obecnie kwota zadłużenia sięga 40 tys. zł, czyli dwa razy tyle, co pożyczyłem. Obecnie pracuję za granicą. Czy powinienem przystać na raty, jakie zasugerował komornik – 500 zł miesięcznie? Powiedział, że odsetki miesięczne to ponad 100 zł. Czy to nie jest wrzucanie pieniędzy w czarną dziurę? Ja pracuję za granicą i utrzymuję rodzinę w Polsce. Nie wiem, co robić!Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »