Parkowanie przez sąsiada TIR-a pod oknem

• Data: 2024-06-16 • Autor: Izabela Nowacka-Marzeion

Mam problem z sąsiadem, który parkuje TIR-a - samochód ciężarowy z naczepą niemal pod moim oknem. Owszem, na swojej posesji, ale tylko 6 m od mojego domu. Jest to osiedle domków jednorodzinny, a nie parking dla TIR-ów. Sąsiad prowadzi na swojej nieruchomości działalność gospodarczą. Zapala silnik w pojeździe już o piątej rano, przez kilkanaście minut słychać huczenie silnika, po czym rusza, powodując jeszcze większy hałas – powtarza się to prawie codziennie. Do tego dochodzą naprawy wozu w weekendy, uderzanie młotkiem, gazowanie silnikiem, mycie. Jak się pozbyć TIR-a z sąsiedztwa?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Parkowanie przez sąsiada TIR-a pod oknem

Parkowanie TIR-em w ogrodzie

Sprawa nie jest prosta i interwencja zapewne będzie wymagała wytoczenia sprawy sądowej.

Zasadniczo należy pamiętać, że każdy ma prawo do korzystania ze swojej własności. Sąsiad także. Dotyczy to również parkowania auta, mycia go czy remontu.

Nie może przy tym jednak zakłócać życia sąsiadom.

Proponuję najpierw wezwać go pisemnie do zaniechania naruszeń, w tym wypadku ograniczenia hałasu.

Zobacz też: Okno 3 m od granicy działki

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Korzystanie z własnej nieruchomości przez sąsiada

Należy się przy tym powołać na art. 144 Kodeksu cywilnego (K.c.), zgodnie z którym: „Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych”.

Właściciel może korzystać z nieruchomości w każdy – dozwolony przez prawo – sposób. Korzystając jednak ze swojej nieruchomości (mieszkając na niej, prowadząc działalność w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, prowadząc zakładu produkcyjny) może oddziaływać na grunt sąsiedni w różny sposób. Prawnicy takie oddziaływanie nazywają immisjami. Immisje – w przeciwieństwie do fizycznego wtargnięcia na grunt sąsiedni, które jest zasadniczo zakazane i nie wchodzi w zakres pojęcia immisji – polegają na czynnościach dokonywanych na własnej nieruchomości, ale których skutki występują na gruncie sąsiednim.

Immisje niematerialne polegają na oddziaływaniu tylko na sferę psychiki właściciela sąsiedniej nieruchomości, na jego poczucie bezpieczeństwa czy estetyki.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Ochrona przed parkowaniem pod oknem

Prawo rzeczowe powinno przewidywać ochronę przed immisjami niematerialnymi. Taka ochrona jest związana z tym, że korzystanie z nieruchomości i narażenie na immisje niematerialne jest związane z rzeczą. W uzasadnieniu do orzeczenia z dnia 4 marca 1975 (III CZP 89/74; OSNCP 1976 r. nr 1 poz. 7) Sąd Najwyższy stanął na stanowisku, że art. 144 Kodeksu cywilnego obejmuje obowiązek powstrzymania się nie tylko od działań, które wpływają ujemnie na sąsiednią nieruchomość i znajdujące się na niej rzeczy, lecz także od działań, które mogą negatywnie wpływać na osoby przebywające na nieruchomości. Tym właśnie cechują się immisje niematerialne. Także w uchwale z dnia 21 marca 1984 r. (III CZP 4/84; OSNCP 1984 r. nr 10 poz. 171, oraz glosy J. St. Piątowskiego i J. Serdy) Sąd Najwyższy dopuścił stosowanie art. 144 Kodeksu cywilnego także do immisji niematerialnych.

Jeżeli właściciel nie powstrzymuje się od tych działań, wówczas można wystąpić na podstawie art. 144 w związku z art. 222 § 2 K.c. z powództwem o zaprzestanie naruszeń.

Myślę, że obawa procesu cywilnego czy odszkodowania zmusi sąsiada do zmiany zachowań. Jeśli nie, zrobi to wyrok sądowy.

Przykłady

 

Pobudki o świcie

Jan mieszka na osiedlu domków jednorodzinnych. Jego sąsiad, pan Kowalski, parkuje swojego TIR-a na własnej posesji, zaledwie 6 metrów od okna sypialni Jana. Codziennie o piątej rano pan Kowalski uruchamia silnik ciężarówki, co wywołuje głośne huczenie, które budzi Jana i jego rodzinę. Pomimo wielokrotnych próśb, sąsiad nie zmienia swoich nawyków, co prowadzi do narastającego konfliktu między nimi.

 

Hałaśliwe weekendy

Anna i Piotr od lat cieszą się spokojnym życiem na swoim osiedlu, aż do momentu, gdy ich nowy sąsiad zaczął prowadzić działalność gospodarczą na swojej posesji. Regularnie w weekendy słychać głośne naprawy TIR-a – uderzanie młotkiem, gazowanie silnika, mycie pojazdu. Hałas zakłóca spokój całej rodziny i uniemożliwia relaks. Po wielokrotnych bezskutecznych próbach dogadania się z sąsiadem, para zaczyna rozważać kroki prawne.

 

Naruszenie spokoju sąsiedztwa

Marta, samotna matka dwójki dzieci, musi codziennie znosić hałas dochodzący z sąsiedniej posesji, gdzie sąsiad parkuje swój TIR. Oprócz codziennego porannego huczenia silnika, pojazd często jest uruchamiany i przestawiany również w ciągu dnia. Dzieci Marty mają problemy z koncentracją podczas nauki, a sama Marta czuje się bezsilna w obliczu ciągłego hałasu. Mimo rozmów z sąsiadem, sytuacja nie ulega poprawie, co zmusza Martę do szukania pomocy prawnej.

Podsumowanie

 

Życie w sąsiedztwie osoby parkującej TIR-a pod oknem może być źródłem wielu uciążliwości, takich jak hałas czy zakłócenie spokoju. W takich sytuacjach warto najpierw spróbować rozmowy z sąsiadem, a jeśli to nie przyniesie rezultatów, rozważyć kroki prawne na podstawie artykułu 144 Kodeksu cywilnego, który chroni przed immisjami zakłócającymi normalne korzystanie z własnej nieruchomości.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawach sąsiedzkich? Skontaktuj się z nami, oferujemy profesjonalne porady prawne online oraz przygotowanie niezbędnych pism. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 4 marca 1975 .,sygn. akt III CZP 89/74
3. Uchwała z dnia 21 marca 1984 r., sygn. akt III CZP 4/84; OSNCP 

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Izabela Nowacka-Marzeion

O autorze: Izabela Nowacka-Marzeion

Magister prawa, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Doświadczenie zdobyła w ogólnopolskiej sieci kancelarii prawniczych, po czym podjęła samodzielną praktykę. Specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym, pracy oraz ubezpieczeń społecznych. Posiada bogate doświadczenie w procedurach administracyjnych, prawem budowlanym oraz postępowaniach cywilnych. Prywatnie interesuje się sukcesją i planowaniem spadkowym oraz zabezpieczeniem firm.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »