Kategoria: Darowizna, umowa dożywocia

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z darowizną lub umową dożywocia?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odwołanie darowizny za zgodą obdarowanego

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2017-10-27

Mam pytanie dotyczące darowizny w rodzinie. Czy siostra, która darowała bratu większą sumę pieniędzy, może ją odwołać, jeśli pieniądze już zostały przekazane przelewem bankowym? Brat się na to zgadza.

Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Jestem bardzo zadowolona z usług bardzo szybka odpowiedź i nie drogi w porównaniu z innymi radcami
Teresa, 54 lata
Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista
Merytoryczne szybkie porady bez wychodzenia z domu, akceptowalna cena.
Andrzej, 68 lat, technik lotniczy
Ten serwis to dogodna alternatywa dla wizyty w kancelarii prawnej. Dziękuję za pomoc.
Krzysztof
Otrzymałam bardzo dużo informacji, zwłaszcza na pytania dodatkowe wykraczające główny temat.
Elżbieta, 60 lat, anglistka

Praktycy w zasadzie spierają się, czy umowa darowizny może być rozwiązana za porozumieniem stron po dniu jej wykonania. Tak jest w przypadku, o którym Pani pisze – pieniądze zostały przekazane.

W praktyce zarysował się kierunek przyjmujący dopuszczalność zarówno odstępowania, jak i rozwiązywania umów, na podstawie których nastąpiło przeniesienie własności nieruchomości, gdy umowy te nie zostały w całości wykonane (tak np. uchwały Sądu Najwyższego: z dnia 17 listopada 1993 r. III CZP 156/93 i z dnia 27 kwietnia 1994 r. III CZP 60/94).

Stanowisko doktryny nie jest także jednolite w zasadniczej kwestii dopuszczalności umownego rozwiązania umowy, na podstawie której doszło do przeniesienia własności nieruchomości oraz odstąpienia od takiej umowy.

W tym przypadku oczywiście chodzi o umowę darowizny i to nie nieruchomości, ale środków pieniężnych, w pewnym zakresie dotyczy to jednak tej samej problematyki – rozwiązania umowy już dokonanej  i tej samej kategorii umów rozporządzających, z tym tylko, że pieniądze są rzeczami oznaczonymi co do gatunku, więc co do przeniesienia własności potrzebne jest przeniesienie posiadania rzeczy (to właśnie nastąpiło).

Aczkolwiek moim zdaniem nie budzi wątpliwości sama możliwość rozwiązania umowy o zrealizowanych skutkach rzeczowych w sytuacji, gdy obowiązujący przepis wyraźnie ją dopuszcza. W przypadku darowizny jest to np. jej odwołanie z powodu rażącej niewdzięczności.

Z drugiej natomiast strony, jeżeli obie strony są zgodne, uważam, że umowę darowizny, podobnie jak każdą inną umowę, można rozwiązać za porozumieniem stron. Jeżeli obie strony się na to godzą, to nie ma podstaw do doszukiwania się mechanizmów ochronnych dla stron. Należałoby oczywiście udokumentować rozwiązanie tej umowy na piśmie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z darowizną lub umową dożywocia?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »