Odwołanie darowizny za zgodą obdarowanego

Mam pytanie dotyczące darowizny w rodzinie. Czy siostra, która darowała bratu większą sumę pieniędzy, może ją odwołać, jeśli pieniądze już zostały przekazane przelewem bankowym? Brat się na to zgadza.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odwołanie darowizny za zgodą obdarowanego

Rozwiązanie umowy darowizny za obopólną zgodą

Praktycy w zasadzie spierają się, czy umowa darowizny może być rozwiązana za porozumieniem stron po dniu jej wykonania. Tak jest w przypadku, o którym Pani pisze – pieniądze zostały przekazane.

W praktyce zarysował się kierunek przyjmujący dopuszczalność zarówno odstępowania, jak i rozwiązywania umów, na podstawie których nastąpiło przeniesienie własności nieruchomości, gdy umowy te nie zostały w całości wykonane (tak np. uchwały Sądu Najwyższego: z dnia 17 listopada 1993 r. III CZP 156/93 i z dnia 27 kwietnia 1994 r. III CZP 60/94).

Stanowisko doktryny nie jest także jednolite w zasadniczej kwestii dopuszczalności umownego rozwiązania umowy, na podstawie której doszło do przeniesienia własności nieruchomości oraz odstąpienia od takiej umowy.

W tym przypadku oczywiście chodzi o umowę darowizny i to nie nieruchomości, ale środków pieniężnych, w pewnym zakresie dotyczy to jednak tej samej problematyki – rozwiązania umowy już dokonanej  i tej samej kategorii umów rozporządzających, z tym tylko, że pieniądze są rzeczami oznaczonymi co do gatunku, więc co do przeniesienia własności potrzebne jest przeniesienie posiadania rzeczy (to właśnie nastąpiło).

Zgoda obdarowanego i odwołanie darowizny

Aczkolwiek moim zdaniem nie budzi wątpliwości sama możliwość rozwiązania umowy o zrealizowanych skutkach rzeczowych w sytuacji, gdy obowiązujący przepis wyraźnie ją dopuszcza. W przypadku darowizny jest to np. jej odwołanie z powodu rażącej niewdzięczności.

Z drugiej natomiast strony, jeżeli obie strony są zgodne, uważam, że umowę darowizny, podobnie jak każdą inną umowę, można rozwiązać za porozumieniem stron. Jeżeli obie strony się na to godzą, to nie ma podstaw do doszukiwania się mechanizmów ochronnych dla stron. Należałoby oczywiście udokumentować rozwiązanie tej umowy na piśmie.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Radca prawny Katarzyna Siwiec

O autorze: Radca prawny Katarzyna Siwiec

Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 17 lat pracująca w zawodzie prawnika i udzielająca porad prawnych, od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej zarówno przedsiębiorców z różnych branż, jak i osób fizycznych.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »