Kategoria: Umowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z umową?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Sprostowanie aktu notarialnego

Marcin Sądej • Opublikowane: 2018-08-24

Kupiłem mieszkanie. W akcje notarialnym podano numer konta sprzedającego, na który miałem zapłacić za mieszkanie. Dokonałem przelewu, ale okazało się, że pieniądze wróciły z powrotem na moje konto, bo numer konta został błędnie podany przez sprzedającego. Co teraz należy zrobić? Czy jest możliwe sprostowanie aktu notarialnego? Jeśli tak, to na czyj koszt?

Marcin Sądej

»Wybrane opinie klientów

Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista
Merytoryczne szybkie porady bez wychodzenia z domu, akceptowalna cena.
Andrzej, 68 lat, technik lotniczy
Ten serwis to dogodna alternatywa dla wizyty w kancelarii prawnej. Dziękuję za pomoc.
Krzysztof
Otrzymałam bardzo dużo informacji, zwłaszcza na pytania dodatkowe wykraczające główny temat.
Elżbieta, 60 lat, anglistka
1000-kroc usatysfakcjonowania z odpowiedzi p mecenasa
Jadwiga

Odpowiedzi na Pana pytanie należy szukać w ustawie o notariacie. Zgodnie z art. 80 § 4 tejże ustawy notariusz może sprostować protokołem niedokładności, błędy pisarskie, rachunkowe lub inne oczywiste omyłki.

W mojej ocenie błędnie podany rachunek bankowy można uznać za omyłkę pisarską, która podlega sprostowaniu. Uznać należy, że zachodzą przesłanki dokonania sprostowania przedmiotowego aktu notarialnego, w związku z czym należałoby umówić się z notariuszem, który dany akt sporządził.

Kwestia opłat za sprostowanie aktu notarialnego w mojej ocenie powinna obciążać osobę, która podała błędne dane, jednak zagadnienie to nie jest w sposób szczegółowy regulowane przez przepisy.

Podsumowując, sprostowania dokonuje notariusz, który sporządził akt. Szczegółowe kwestie, w tym te dotyczące, kto ma ponosić koszt sprostowania należy omówić z notariuszem.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z umową?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »