Wspólne konto bankowe po ubezwłasnowolnieniu

Mam wspólne konto bankowe z siostrą, która prawdopodobnie zostanie ubezwłasnowolnia – z takim wnioskiem do sądu wystąpiła druga siostra i będzie jej opiekunem prawnym. W jaki sposób nastąpi rozliczenie rachunku bankowego?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Wspólne konto bankowe po ubezwłasnowolnieniu

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.io.).

Wspólne konto bankowe

W pierwszej kolejności zasadnym jest ustalenie, kto ma jakie ma uprawnienia do rachunku bankowego, tj. czy każda z Pań, ma takie same prawa do lokalu, czy też uprawnienia każdej z Was są odmienne.

Jeżeli każda z Pań ma takie same prawa do rachunku, wówczas należałoby zadać sobie pytanie, czy każda z Pań wpłacała tyle samo na rachunek bankowy, a także jak wzajemnie traktowałyście Panie środki znajdujące się na rachunku. Załóżmy na potrzeby tej opinii, że np. wpłaciła Pani 4000 zł, a Pani siostra 1000 zł, to Pani siostra mogła wybrać z konta jedynie 1000 zł, czy też więcej, pomimo tego, że nie wpłaciła na rachunek większej kwoty.

Kwoty na koncie bankowym

Jeżeli uda się Panu wykazać, że miały Panie wspólny rachunek, ale każda miała prawo dysponować jedynie tyloma środkami, ile sama na rachunek wpłaciła, wówczas opiekun prawny będzie miał prawo żądać zwrotu takiej kwoty, pod warunkiem że nie została już ona wypłacona.

Jeżeli natomiast siostra, wpłacając 1000 zł, miała prawo wybrać np. kolejny 1000, wówczas obawiam się, że sąd może potraktować zdeponowane na rachunku sądowym środki jako współwłasność.

Teraz zasadnym jest zwrócenie się do banku, bądź też przejrzenie historii operacji bankowych na rachunku bankowym wspólnym celem ustalenia, jakie panowały zasady w odniesieniu do środków zdeponowanych na wspólnym rachunku.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Radca prawny Marek Gola

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »