Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem cywilnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wspólne konto bankowe po ubezwłasnowolnieniu

Marek Gola • Opublikowane: 2017-04-07

Mam wspólne konto bankowe z siostrą, która prawdopodobnie zostanie ubezwłasnowolnia – z takim wnioskiem do sądu wystąpiła druga siostra i będzie jej opiekunem prawnym. W jaki sposób nastąpi rozliczenie rachunku bankowego?

Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Jestem bardzo zadowolona z usług bardzo szybka odpowiedź i nie drogi w porównaniu z innymi radcami
Teresa, 54 lata
Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista
Merytoryczne szybkie porady bez wychodzenia z domu, akceptowalna cena.
Andrzej, 68 lat, technik lotniczy
Ten serwis to dogodna alternatywa dla wizyty w kancelarii prawnej. Dziękuję za pomoc.
Krzysztof
Otrzymałam bardzo dużo informacji, zwłaszcza na pytania dodatkowe wykraczające główny temat.
Elżbieta, 60 lat, anglistka

Podstawę prawną opinii stanowią przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.).

W pierwszej kolejności zasadnym jest ustalenie, kto ma jakie ma uprawnienia do rachunku bankowego, tj. czy każda z Pań, ma takie same prawa do lokalu, czy też uprawnienia każdej z Was są odmienne.

Jeżeli każda z Pań ma takie same prawa do rachunku, wówczas należałoby zadać sobie pytanie, czy każda z Pań wpłacała tyle samo na rachunek bankowy, a także jak wzajemnie traktowałyście Panie środki znajdujące się na rachunku. Załóżmy na potrzeby tej opinii, że np. wpłaciła Pani 4000 zł, a Pani siostra 1000 zł, to Pani siostra mogła wybrać z konta jedynie 1000 zł, czy też więcej, pomimo tego, że nie wpłaciła na rachunek większej kwoty.

Jeżeli uda się Panu wykazać, że miały Panie wspólny rachunek, ale każda miała prawo dysponować jedynie tyloma środkami, ile sama na rachunek wpłaciła, wówczas opiekun prawny będzie miał prawo żądać zwrotu takiej kwoty, pod warunkiem że nie została już ona wypłacona.

Jeżeli natomiast siostra, wpłacając 1000 zł, miała prawo wybrać np. kolejny 1000, wówczas obawiam się, że sąd może potraktować zdeponowane na rachunku sądowym środki jako współwłasność.

Teraz zasadnym jest zwrócenie się do banku, bądź też przejrzenie historii operacji bankowych na rachunku bankowym wspólnym celem ustalenia, jakie panowały zasady w odniesieniu do środków zdeponowanych na wspólnym rachunku.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem cywilnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »