Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem cywilnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pełnomocnik przetrzymuje moje pieniądze odzyskane od dłużnika, co robić?

Autor: Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 2018-04-09

Przed paru laty udzieliłem pełnomocnictwa procesowego pewnej kancelarii prawnej. Sprawa zakończyła się sukcesem i sąd wydał nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym i opatrzył klauzulą wykonalności. Dłużnik jednak ukrywał się i nie płacił. W tym roku postanowiłem ponowić próbę i pełnomocnik zwrócił się do komornika, który zajął konto bankowe dłużnika i odzyskał znaczną część długu. Bez zbędnej zwłoki komornik, półtora miesiąca temu, przelał środki na konto bankowe mojego pełnomocnika. W tym samym czasie dłużnik zaskarżył czynności komornika do sądu. Zgodnie z prawem komornik zawiesił egzekucję do czasu rozpoznania przez sąd. Ja o odzyskanych środkach dowiedziałem się przypadkiem od dłużnika. Przez cały ten czas pełnomocnik przetrzymuje środki i mi ich nie zwraca. Tydzień temu wezwałem go pisemnie do dokonania przelewu na moje konto – bez rezultatu. Telefony nic nie dają. Co powinienem zrobić? Czy odwołać pełnomocnictwo? Czy pełnomocnik może przetrzymywać pieniądze na swoim koncie bankowym pod pretekstem zawieszenia egzekucji komorniczej?

Joanna Korzeniewska

»Wybrane opinie klientów

Uczciwe podejście do klienta, dziękuję. Z wyrazami szacunku.
Krzysztof, 69 lat, inż., emeryt.
Dobra i fachowa i zrozumiała odpowiedź.
Wiesław, 62 lata, fotograf
Bardzo szybka i treściwa odpowiedź
Sandra
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Muszę teraz czytać to \"ze zrozumieniem\".
Lena, sekretarka, 41 lat
Bardzo dziękuję
Barbara
Szybko i profesjonalnie. Dziękuję
Michał, socjolog, 45 lat
Po otrzymaniu wyceny pomyślałam - hmmm drogo. Jednakże szybko zmieniłam zdanie gdy tylko otrzymałam odpowiedz na moje pytanie. Odpowiedz szybka szczegółowa, czytelna i zrozumiała. Wątpliwości wyjaśniane błyskawicznie. Pani Kasiu dziękuje, pozdrawiam
Justyna
Jestem bardzo zadowolona, zaskoczona szybkością, ciesze się, że mogłam zadać pytania dodatkowe.
Małgorzata, 34 lata, biolog
Bardzo dziękuję za szybką konkretną odpowiedź. Jestem zadowolona z Państwa pomocy.
Małgorzata, nauczyciel, 57 lat
Szybka reakcja panelu eporady24 w sytuacji , gdzie odpowiedź na miliony pytań rodzących się w głowie a czas w danym momencie jest cenniejszy od sztabki złota :-) 
 
Barbara
Odpowiedź pojawiła się szybko i była wyczerpującą i spersonalizowana. Cena zaskakująco niska. Świetnie działający serwis, wygodne sposoby płatności, wszystko fantastycznie zorganizowane. Z góry wiadomo ile się zapłaci, więc nie ma obaw, że konsultacja będzie kosztowna. Każdemu polecam, zwłaszcza jak ktoś ceni sobie możliwość załatwiania spraw mejlowo i sprawnie.
Emilia, 25 lat, farmaceuta
Bardzo dziękuję za wyczerpująca odpowiedź:) pozdrawiam
Joanna, mgr ekonomii, 46 lat
Bardzo solidny i szybki serwis 7 dni w tygodniu, zwłaszcza dla kogoś kto przebywa za granica.
Artur
Wszystko super. Serdecznie polecam. Dziękuję za wyczerpującą poradę.
Marian, 61 lat
Wyczerpująca ocena. Bardzo szybka. Dobra cena.
Maria
Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź. Jest ona dla mnie zrozumiała i czytelna. 
Barbara
Dziękuję za wyczerpującą informacje i krótki czas oczekiwania na odpowiedź co często ma istotne znaczenie. 
Wiesław, lekarz, 58 lat
Opinia jest bardzo wyczerpująca, dokładna, obszerna, a prawnik wykazał się doskonałą znajomością psychiki i wczuł się w sytuację klienta. W analizie otrzymałam odpowiedzi nawet na niezadane jeszcze pytania. Odpowiedź na zapytanie otrzymałam bardzo szybko. Bardzo dziękuję i polecam tę formę porad prawnych.
Magdalena, 58 lat, nauczyciel
Profesjonalnie i szybko i niedrogo. 
Teresa, 60 lat
Polecam bardzo pomocna strona.
Adam, fizjoterapeuta, 28 lat
Bardzo dziękuję za bardzo szybką i klarowną odpowiedź. Szkoda, że przepisy prawa, w opisanej sytuacji, nie ujmują problemu na tyle jednoznacznie, że mógłbym mieć pewność jak sprawy się potoczą. 
Wojciech, elektronik, 72 lata
Odpowiedzi są wyczerpujące. Polecam
Małgorzata, 56 lat
Wszechstronna analiza problemu, wysoki poziom wiedzy eksperckiej, dostępność usługi także w dni ustawowo wolne od pracy
Jacek, przesiębiorca
Szybko. Sprawnie. Wyczerpująco.
Krzysztof
W moim przekonaniu podawanie art i paragrafów w danej sprawie bardzo dobrze objaśnia sprawę bo można się na nie powołać. Po za tym otrzymałam wskazowki o moich prawach i jak mogę wpływać na przebieg swojej sprawy.
Genowefa
Bardzo dziękuję po raz kolejny za profesjonalną pomoc i cierpliwość.
Przemysław
Dziękuję za wyczerpujacą odpowiedz, która bardzo pomogła.
Anna
Dziękuję za szybką, wyczerpującą odpowiedź na nurtujące mnie wątpliwości. Korzystałam już z usług Państwa Firmy jestem bardzo usatysfakcjonowana. Polecam Państwa usługi .
Halina, ekonomista
Jak dla mnie usługa została wykonana z prawdziwym profesjonalizmem i bardzo po ludzku. Nie czułam się jak petent tylko jak człowiek któremu poświęcono czasu tyle ile potrzebowałam. Informacje zostały przekazane w sposób przystępny, jasny i cierpliwy. 
Dorota, ekonomista, 62 lata
Jestem pod dużym wrażeniem. Wiedza, duży wkład pracy, cena - bardzo uczciwe. 
Jacek

Sytuacja, w jakiej się Pan znalazł, jest niewątpliwie trudna, gdyż nie może Pan otrzymać pieniędzy, które się Panu należą i których pełnomocnik nie ma prawa przetrzymywać. W związku z tym niewątpliwie ma Pan prawo domagać się ich zwrotu i istnieją prawne sposoby, aby je odzyskać.

Brakuje mi jednej informacji – jaki konkretnie zawód wykonuje ten pełnomocnik, czy jest to radca prawny, czy adwokat. Co prawda, przepisy są podobne, ale w każdym przypadku występuje inna podstawa prawna. Niezależnie od tego, adwokat czy radca prawny to zawód zaufania publicznego, osoba, do której przychodzą ludzie z zaufaniem, aby pomogła im wyjść z kłopotów i takie zachowanie, jakie Pan opisuje, są niedopuszczalne.

Przede wszystkim, zgodnie z § 6 Kodeksu etyki – celem wykonywania zawodu adwokata jest ochrona interesów klienta. Bardzo istotne jest, że adwokat powinien wykonywać swoje czynności zawodowe według najlepszej woli i wiedzy, z należytą uczciwością, sumiennością i gorliwością (§ 8). Jest to szczególnie ważne dla klientów, którzy mu zaufali, wierząc, że należycie poprowadzi ich interesy. Z kolei, zgodnie z art. 8 Kodeksu etyki radcy prawnego – radca prawny, świadcząc klientowi pomoc prawną, postępuje lojalnie i kieruje się dobrem klienta w celu ochrony jego praw. Zgodnie z art. 37 ust. 5 Kodeksu etyki radcy prawnego – radca prawny obowiązany jest na życzenie klienta, niezwłocznie wydać środki klienta, znajdujące się w jego posiadaniu. Podobnie powinien zachować się adwokat.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Niewątpliwie takie zachowanie stanowi uchybienie zasad etyki zawodowej i w związku z tym zasadne byłoby zwrócenie się do Okręgowej Rady Adwokackiej lub Okręgowej Izby Radców Prawnych z prośbą o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego. Jest duża szansa, że groźba kary dyscyplinarnej skłoni Pańskiego pełnomocnika do zwrotu nienależnie przetrzymywanych pieniędzy. Nie musi Pan wskazywać konkretnie podstawy prawnej, wystarczy opis sytuacji, przedstawienie posiadanych dokumentów, a już rzecznik dyscyplinarny powinien wszcząć postępowanie.

Oprócz tego ma Pan jak najbardziej prawo do wszczęcia procesu cywilnego i domagania się w nim zwrotu środków wraz z odsetkami. Tutaj przypadek jest ewidentny, więc nie powinno być problemów, choć oczywiście może to potrwać i niestety nigdy nie ma 100% gwarancji co do tego, jaki zapadnie wyrok, choć w mojej ocenie nie powinno być w tej sprawie problemów.

Ma Pan jak najbardziej prawo do odwołania pełnomocnictwa, nie musi mieć Pan nawet takich podstaw, jednakże w tym przypadku jest to jak najbardziej uzasadniony powód. Byłoby to wręcz wskazane, aby wysłać cofnięcie pełnomocnictwa wraz z żądaniem zwrotu tego dokumentu, wszelkich dokumentów w sprawie oraz pieniędzy. Można w nim zawrzeć informację o tym, iż zachowanie pełnomocnika jest niezgodne z zasadami etyki, w związku z czym, jeśli nadal nie zwróci pieniędzy, konieczne stanie się złożenie wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego oraz pozwu do sądu.

Dodatkowo należy zauważyć, iż czyn pełnomocnika może wyczerpywać znamiona przestępstwa przywłaszczenia opisanego w art. 284 § 1 lub 2 Kodeksu karnego. Zgodnie z jego treścią – kto przywłaszcza cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3, a kto przywłaszcza powierzoną sobie cudzą rzecz, podlega już karze pozbawienia wolności do lat 5. Istnieją naprawdę silne podstawy by uznać, że doszło do popełnienia takiego przestępstwa i jeśli Pan jest zdecydowany, może Pan złożyć zawiadomienie o popełnieniu takiego przestępstwa. To jest najsilniejszy środek przeciwko pełnomocnikowi i zarazem może najskuteczniejsza sankcja, której groźba skłoni go do zwrotu pieniędzy. Zarazem mogłoby to dla niego oznaczać koniec wykonywania zawodu, więc tym bardziej jest szansa, że skłoni go to do odpowiedniego zachowania, jeśli nie da się w inny sposób. Należy również zaznaczyć, iż istnieje możliwość wnioskowania o przyznanie zwrotu pieniędzy również właśnie w postępowaniu karnym, a więc nie ma potrzeby wytaczania odrębnych postępowań.

Tak więc ma Pan szerokie możliwości działania i to do Pana należy wybór. Można zacząć od postępowania dyscyplinarnego, jako „łagodniejszego” a zarazem prostszego do przeprowadzenia, prawdopodobnie też szybszego – może to wystarczy, aby odzyskał Pan pieniądze. Jeśli nie, to ma Pan również do dyspozycji proces cywilny lub wszczęcie postępowania karnego.

Przetrzymywanie Pańskich pieniędzy z powodu zawieszenia egzekucji komorniczej jest również wątpliwe. Mogłoby być usprawiedliwienie, ale Pan powinien zostać o tym zawiadomiony – oficjalnie, więc to też jest poważny zarzut. Pełnomocnik powinien być szczególnie skrupulatny w kwestiach finansowych i w takich wątpliwych sytuacjach najlepiej przekazać je do depozytu sądowego, jeśli nie wiadomo, czy będą musiały być zwrócone dłużnikowi. Ta sprawa niewątpliwie powinna zostać wyjaśniona, więc warto właśnie zwrócić się do samorządu zawodowego, a rzecznicy dyscyplinarni podejmą postępowanie. Pełnomocnik nie powinien przetrzymywać Pańskich pieniędzy bez poinformowania Pana o tym, co się z nimi dzieje i dlaczego. Tak więc musi to zostać wyjaśnione, a pieniądze powinny trafić do Pana, chyba że jest to w tej sytuacji niedopuszczalne (nie wiadomo dokładnie, co się w sprawie dzieje, więc trudno się jednoznacznie tu rozstrzygać).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem cywilnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Umocowanie komornika do depozytu sądowego

Jak powinno wyglądać „umocowanie” komornika do depozytu sądowego?

Jak bronić się przed agresywnym sąsiadem?

Mój sąsiad zalewa nam strych budynku gospodarczego (regularnie puszcza wodę przez otwór, który zrobił w ścianie budynku). Zauważyliśmy ten fakt dopiero ostatnio. Dodam, że sąsiad od kilku lat zachowuje się wobec naszej rodziny agresywnie i wulgarnie. Co możemy zrobić w sprawie zalania? Jak bronić się przed agresywnym sąsiadem?

Prawo do zamieszkiwania do końca życia w mieszkaniu

Jestem w konkubinacie od kilku lat. Razem z partnerem mieszkamy i prowadzimy wspólne gospodarstwo domowe. Partner chce w najbliższym czasie kupić nowe mieszkanie za swoje pieniądze. Posiadamy dzieci z poprzednich związków, a z aktualnego związku nie mamy dzieci. W jaki sposób mogę się zabezpieczyć na przyszłość? Czy korzystna będzie dla mnie dożywotnia służebność mieszkania? Chodzi mi o to, abym miała prawo do zamieszkiwania do końca życia w tym mieszkaniu. Jak rozwiązać ten problem?

Problem z wymeldowaniem matki

Mam problem z wymeldowaniem matki. Jestem właścicielką domu, w którym mieszka i jest zameldowana tylko moja matka. Chcę sprzedać ten dom, ale matka nie chce się wyprowadzić, mimo iż obiecałam, że kupię jej mieszkanie. Jakie mam prawa? Co mogę zrobić w takiej sytuacji?

Dług, który przerasta możliwości syna

Syn ma dług, który przerasta jego możliwości, i kilka drobniejszych. Chciałby złożyć do sądu wniosek o upadłość. Jakie musi spełnić warunki, jak napisać wniosek?

Czy mąż może wyrzucić mnie ze wspólnego mieszkania?

Mąż powiedział, że wyrzuci mnie z mieszkania, bo go zdradziłam. Mieszkanie mamy własnościowe i jestem jego właścicielem wraz z mężem. Czy mąż to może zrobić?

Głośne prace remontowo-budowlane

Chciałbym zasięgnąć porady dotyczącej głośnych prac remontowo-budowlanych wykonywanych po godzinie 17-tej. Z tego co się orientuję nie można wiercić i kuć ścian po tej godzinie. Czy mam rację w tym względzie?

Jak egzekwować pomoc w opiece nad matką?

Od wielu lat mieszkam z mamą, gdyż ma ona 89 lat i potrzebuję opieki. Miesiąc temu mama nagle zasłabła i poddana została poważnej operacji. Ze szpitala przywieziono mamę do domu leżącą. Przez kolejne 2 tygodnie sama się nią opiekowałam (zmiana opatrunków, zastrzyki, mycie, zmiana pieluch itp.). Mam dwie siostry, które mieszkają niedaleko, i brata, który mieszka w innym mieście. Przez ten czas żadna siostra nawet nie zadzwoniła. Kiedy ostatnio poprosiłam o opiekę nad mamą, bo chcę wyjechać na rehabilitację, obydwie siostry odmówiły mi pomocy, twierdząc, że skoro z nią mieszkam, to jest to mój problem. Jak wyegzekwować od sióstr pomoc w opiece nad chorą matką?Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »