Kategoria: Umowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z umową?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Adwokat nie dochował warunków umowy, co robić?

Autor: Anna Sufin • Opublikowane: 2019-03-04

Adwokat wziął ode mnie zaliczkę w kwocie 4 tys. zł. Nic w sprawie nie zrobił, ustanowił się tylko pełnomocnikiem. Nie wysłał żadnego wezwania do zapłaty firmie, która nie wykonała zleconej przeze mnie usługi. Firma nadal nie chce oddać pieniędzy, to kwota ok. 45 tys. zł. Tymczasem prawnik zażądał więcej pieniędzy, a ja się nie zgodziłam, ponieważ nic w sprawie nie zrobił. Cofnął pełnomocnictwo, ale nie chce oddać 4 tys. zaliczki. Jak można odzyskać te pieniądze, czy nie jest to wyłudzenie, skoro nic w sprawie nie zrobił?

Anna Sufin

»Wybrane opinie klientów

1000-kroc usatysfakcjonowania z odpowiedzi p mecenasa
Jadwiga
Uczciwe podejście do klienta, dziękuję. Z wyrazami szacunku.
Krzysztof, 69 lat, inż., emeryt.
Dobra i fachowa i zrozumiała odpowiedź.
Wiesław, 62 lata, fotograf
Bardzo szybka i treściwa odpowiedź
Sandra
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Muszę teraz czytać to \"ze zrozumieniem\".
Lena, sekretarka, 41 lat
Bardzo dziękuję
Barbara
Szybko i profesjonalnie. Dziękuję
Michał, socjolog, 45 lat
Po otrzymaniu wyceny pomyślałam - hmmm drogo. Jednakże szybko zmieniłam zdanie gdy tylko otrzymałam odpowiedz na moje pytanie. Odpowiedz szybka szczegółowa, czytelna i zrozumiała. Wątpliwości wyjaśniane błyskawicznie. Pani Kasiu dziękuje, pozdrawiam
Justyna
Jestem bardzo zadowolona, zaskoczona szybkością, ciesze się, że mogłam zadać pytania dodatkowe.
Małgorzata, 34 lata, biolog
Bardzo dziękuję za szybką konkretną odpowiedź. Jestem zadowolona z Państwa pomocy.
Małgorzata, nauczyciel, 57 lat
Szybka reakcja panelu eporady24 w sytuacji , gdzie odpowiedź na miliony pytań rodzących się w głowie a czas w danym momencie jest cenniejszy od sztabki złota :-) 
 
Barbara
Odpowiedź pojawiła się szybko i była wyczerpującą i spersonalizowana. Cena zaskakująco niska. Świetnie działający serwis, wygodne sposoby płatności, wszystko fantastycznie zorganizowane. Z góry wiadomo ile się zapłaci, więc nie ma obaw, że konsultacja będzie kosztowna. Każdemu polecam, zwłaszcza jak ktoś ceni sobie możliwość załatwiania spraw mejlowo i sprawnie.
Emilia, 25 lat, farmaceuta
Bardzo dziękuję za wyczerpująca odpowiedź:) pozdrawiam
Joanna, mgr ekonomii, 46 lat
Bardzo solidny i szybki serwis 7 dni w tygodniu, zwłaszcza dla kogoś kto przebywa za granica.
Artur
Wszystko super. Serdecznie polecam. Dziękuję za wyczerpującą poradę.
Marian, 61 lat
Wyczerpująca ocena. Bardzo szybka. Dobra cena.
Maria
Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź. Jest ona dla mnie zrozumiała i czytelna. 
Barbara
Dziękuję za wyczerpującą informacje i krótki czas oczekiwania na odpowiedź co często ma istotne znaczenie. 
Wiesław, lekarz, 58 lat
Opinia jest bardzo wyczerpująca, dokładna, obszerna, a prawnik wykazał się doskonałą znajomością psychiki i wczuł się w sytuację klienta. W analizie otrzymałam odpowiedzi nawet na niezadane jeszcze pytania. Odpowiedź na zapytanie otrzymałam bardzo szybko. Bardzo dziękuję i polecam tę formę porad prawnych.
Magdalena, 58 lat, nauczyciel
Profesjonalnie i szybko i niedrogo. 
Teresa, 60 lat
Polecam bardzo pomocna strona.
Adam, fizjoterapeuta, 28 lat
Bardzo dziękuję za bardzo szybką i klarowną odpowiedź. Szkoda, że przepisy prawa, w opisanej sytuacji, nie ujmują problemu na tyle jednoznacznie, że mógłbym mieć pewność jak sprawy się potoczą. 
Wojciech, elektronik, 72 lata
Odpowiedzi są wyczerpujące. Polecam
Małgorzata, 56 lat
Wszechstronna analiza problemu, wysoki poziom wiedzy eksperckiej, dostępność usługi także w dni ustawowo wolne od pracy
Jacek, przesiębiorca
Szybko. Sprawnie. Wyczerpująco.
Krzysztof
W moim przekonaniu podawanie art i paragrafów w danej sprawie bardzo dobrze objaśnia sprawę bo można się na nie powołać. Po za tym otrzymałam wskazowki o moich prawach i jak mogę wpływać na przebieg swojej sprawy.
Genowefa
Bardzo dziękuję po raz kolejny za profesjonalną pomoc i cierpliwość.
Przemysław
Dziękuję za wyczerpujacą odpowiedz, która bardzo pomogła.
Anna
Dziękuję za szybką, wyczerpującą odpowiedź na nurtujące mnie wątpliwości. Korzystałam już z usług Państwa Firmy jestem bardzo usatysfakcjonowana. Polecam Państwa usługi .
Halina, ekonomista
Jak dla mnie usługa została wykonana z prawdziwym profesjonalizmem i bardzo po ludzku. Nie czułam się jak petent tylko jak człowiek któremu poświęcono czasu tyle ile potrzebowałam. Informacje zostały przekazane w sposób przystępny, jasny i cierpliwy. 
Dorota, ekonomista, 62 lata

Sprawa została zlecona adwokatowi – w tym podpisała Pani dla niego pełnomocnictwo. Nie wiem, czy została zawarta umowa w formie pisemnej. Jeśli tak – należałoby ją przeanalizować. Umówiła się Pani na prowadzenie sprawy, a zaliczka na poczet wynagrodzenia, została uiszczona. Mimo umowy, adwokat nie wysłał wezwania do zapłaty. Nie wiem, czy podjął jakieś działania w sprawie (np. negocjacje, rozmowy telefoniczne z dłużnikiem). Zakładam, że nic nie zrobił. Dodatkowo adwokat zażądał dalszej części wynagrodzenia – ważne, jak to uzasadnił. Z uwagi na konflikt adwokat wypowiedział pełnomocnictwo i nie chce oddać zaliczki. Jak rozumiem, Pani w żadnych czynnościach nie przeszkadzała, np. dostarczyła Pani niezbędną dokumentację do prowadzenia sprawy itd.

Powierzając profesjonalnemu pełnomocnikowi sprawę do prowadzenia, zawiera z nim Pani umowę-zlecenie. Jest to umowa starannego działania, nie zaś umowa rezultatu. Pełnomocnik zatem zobowiązuje się do starannego działania w Pani sprawie, zgodnie ze swoją fachową wiedzą, nie zaś do osiągnięcia wygranej. Umowa-zlecenie jest umową odpłatną, chyba że ustalono inaczej (art. 735 § 1 Kodeksu cywilnego; dalej „K.c.”).

U Pani wynagrodzenie zostało – jak rozumiem – precyzyjnie określone.

Sama umowa-zlecenie nie ogranicza możliwości wypowiedzenia. Ponadto w świetle art. 746 3 K.c. nie można ograniczyć możliwości wypowiedzenia umowy z ważnych powodów. Zgodnie z tym artykułem:

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Art. 746. § 1. Dający zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Powinien jednak zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia; w razie odpłatnego zlecenia obowiązany jest uiścić przyjmującemu zlecenie część wynagrodzenia odpowiadającą jego dotychczasowym czynnościom, a jeżeli wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, powinien także naprawić szkodę.

§ 2. Przyjmujący zlecenie może je wypowiedzieć w każdym czasie. Jednakże, gdy zlecenie jest odpłatne, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za szkodę.

§ 3. Nie można zrzec się z góry uprawnienia do wypowiedzenia zlecenia z ważnych powodów.”

Powyższy przepis, w braku innej umowy, określa zatem, do jakiego zakresu opłat na rzecz adwokata (zleceniobiorcy) będzie Pani zobowiązana po wypowiedzeniu umowy. Będzie Pani musiała zwrócić wydatki (np. koszty poczty) oraz część wynagrodzenia, która odpowiada dotychczasowym czynnościom. Jeśliby nie było ważnego powodu wypowiedzenia, druga strona może Panią obciążyć odszkodowaniem, gdyby z powodu wypowiedzenia umowy poniosła straty i utraciła korzyści, które mogłaby osiągnąć, gdyby szkody nie wyrządzono (por. art. 361 § 2 K.c.). Trudno przewidzieć, czy druga strona może ponieść szkodę z powodu Pani wypowiedzenia – w mojej ocenie raczej nie będzie mogła dowieść takiej szkody. Jeśli zresztą mogłaby Pani wskazać ważne powody wypowiedzenia (np. obiektywne przesłanki do utraty zaufania), druga strona w ogóle nie mogłaby żądać takiego odszkodowania.

Pozostaje zatem kwestia wynagrodzenia. Według przepisu powinna Pani uiścić jego część, odpowiadającą dotychczasowym czynnościom. Podaje Pani, że takich czynności w ogóle nie było. Tym samym adwokat powinien zwrócić Pani zaliczkę w całości.

Nadmienię, że przy ustalaniu należnego po wypowiedzeniu wynagrodzenia ewentualny sąd wziąłby pod uwagę wartość pracy adwokata, odnosząc się zapewne do zwyczajowych, rynkowych cen za czynności tego rodzaju, jak te zrealizowane. Przytoczę orzecznictwo i poglądy doktryny w kwestii przypadków określania wynagrodzenia adwokata, gdy takie nie zostało określone w umowie. Może ono pomocniczo służyć przy określaniu wynagrodzenia w przypadkach podobnych do Pani (tu cały czas przy założeniu, że jakiekolwiek czynności byłyby wykonane).

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 11 sierpnia 2011 r. I CSK 611/2010 – w przypadku braku określenia wynagrodzenia w umowie między adwokatem a klientem przy ustaleniu wysokości należnego wynagrodzenia za czynności podejmowane przed organami wymiaru sprawiedliwości należy opierać się na kryterium nakładu pracy (art. 735 § 2), uwzględniając także wskazówki określone w § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie, a zatem stopień skomplikowania prowadzonej sprawy, wpływający na konieczny nakład starań, oraz wagę gospodarczą sprawy wynikającą z wartości przedmiotu sporu (wyrok SN z 11 sierpnia 2011 r., I CSK 611/2010, LexisNexis nr 2588144). Ponadto podaje się, że same kwalifikacje zleceniobiorcy mogą stanowić czynnik wpływający na wysokość wynagrodzenia (por. L. Ogiegło (w:) K. Pietrzykowski, Komentarz, t. II, 2011, s. 646).

Pełnomocnik powinien przy ustalaniu wynagrodzenia brać pod uwagę rodzaj i stopień zawiłości sprawy oraz własny nakład pracy. Podnosi się, że ocenę, czy adekwatnie ustalono wynagrodzenie, można przeprowadzać w ramach zasad etyki zawodu – żądanie wynagrodzenia nadmiernego uzasadniałoby ich naruszenie (por. uchwała SN z 23 listopada 2000 r., III CZP 40/2000). Ponadto nadmiernie wygórowane wynagrodzenie może być oceniane w zakresie zgodności z zasadami współżycia społecznego (por. uzasadnienie uchwały SN z 17 października 1991 r., III CZP 101/91). Zgodnie z art. 58 § 2 K.c.: Nieważna jest czynność prawna sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

Wskażę ponadto, że zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy – Prawo o adwokaturze opłaty za czynności adwokackie ustala umowa z klientem. Zgodnie natomiast z § 50 Kodeksu Etyki Adwokackiej:

  1. W sprawach finansowych obowiązuje adwokata w stosunku do klienta szczególna skrupulatność.
  2. Adwokat ma obowiązek poinformować klienta o wysokości honorarium lub o sposobie jego wyliczenia (np. na podstawie czasu pracy).
  3. Niedopuszczalne jest zawieranie przez adwokata umowy z klientem, która przewidywałaby obowiązek zapłaty honorarium za prowadzenie sprawy uzależniony wyłącznie od ostatecznego wyniku sprawy. Adwokat może zastrzec w umowie z klientem dodatkowe honorarium za pozytywny wynik sprawy.

Podsumowując, jeśli adwokat nie wykonał żadnej czynności w ramach zlecenia, powinien Pani zwrócić zaliczki w całości.

W pierwszej kolejności proszę zwrócić się do niego z wezwaniem do zapłaty, wskazując przytoczone przeze mnie wyżej podstawy zwrotu zaliczki. Proszę wskazać, że w przypadku braku zwrotu zawiadomi Pani okręgową izbę adwokacką o naruszeniu zasad etyki przez adwokata.

Jeśliby kwota nie została zwrócona, rzeczywiście może Pani złożyć taką skargę. Ponadto oczywiście – w razie dalszego braku dobrowolnego zwrotu – skutecznym sposobem pozostaje pozew o zapłatę, złożony przeciwko adwokatowi do sądu (można także wnieść wniosek o zawezwanie do próby ugodowej, które jest tańsze, ale mało skuteczne – druga strona może tylko stwierdzić, że ugody nie zawrze i kończy się postępowanie).

Trudno w sprawie doszukiwać się wyłudzenia. Przesłanki wyłudzenia określa art. 286 Kodeksu karnego (K.k.):

„§ 1 Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.”

Dla popełnienia tego przestępstwa wymaga się zatem wprowadzenia w błąd innej osoby albo wyzyskania błędu (w tym także mieści się wywołanie u niej wyobrażenia o istniejącej (nie przyszłej) rzeczywistości, która jest w istocie inna niż przedstawia jej sprawca (por. wyrok SN z dnia 19 lipca 2007 r., V KK 384/06, LEX nr 299205) lub nienależytego pojmowania podejmowanego działania. Takie okoliczności oczywiście muszą być sprawcy udowodnione. Wydaje mi się, że nie udowodni Pani, że adwokat z góry założył, że nie wykona zlecenia i tylko chciał wyciągnąć pieniądze.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z umową?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Rozliczenia po zerwaniu z dziewczyną

Sprawa dotyczy rozliczenia po zerwaniu z dziewczyną. Mieszkałem z dziewczyną razem w jednym mieszkaniu. Po jakimś czasie potrzebowałem kupić auto i ona (nawet gdy zaprzeczałem i tego nie chciałem) wyraziła chęć dokładania się do rat (około 15% wartości). Rozstaliśmy się, ponieważ mnie zdradziła. Mimo to chciałem oddać jej wpłacone pieniądze, też lekko nie miała, chciałem dobrze. Wyceniła, ile do tej pory wpłaciła i wysłała mi rozliczenie w e-mailu, gdzie też to rozliczenie potwierdziłem i zobowiązałem się do spłaty w miesięcznych ratach do końca roku 2018. W jednym miesiącu nie mogłem zapłacić dla nie całości raty, po prostu nie miałem, zapłaciłem pół i powiedziałem, że nadgonię z następnymi miesiącami. Nawyzywała mnie tak, że nie mam ochoty dalej jej spłacać. Straszy mnie, że na podstawie e-maila wyśle mi na adres domowy zobowiązanie do spłaty. Po czyjej stronie stoi teraz prawo? Czy prawnie jestem zobowiązany to spłaty potwierdzonego rozliczenia?

Nietypowa umowa kupna sprzedaży samochodu

Chcę kupić używany samochód. Mam jednak problem, ponieważ nie dysponuję na dzień dzisiejszy całą gotówką i dlatego zaproponowałem sprzedawcy prywatnemu taki układ, że wpłacę mu 50% wartości samochodu, a pozostałą część zapłacę w ratach. Auto będzie stać u sprzedawcy dopóki nie zapłacę całości. Sprzedawca zaproponował spisać umowę z takim zapisem, że dopóki nie uzyska całości należności samochód nie będzie do mnie należał. Mam obawy dotyczące tej nietypowej umowy kupna sprzedaży samochodu. Jakie byłoby najlepsze wyjście w tej sytuacji i jak się zabezpieczyć??

Opóźnienie w budowie inwestycji

Deweloper ogłosił opóźnienie w budowie inwestycji (6 miesięcy w stosunku do dat zawartych w umowie deweloperskiej). Deweloper chce podpisać aneks do tej umowy, w którym zmianie ulegają terminy zakończenia prac budowlanych. Czy jeżeli podpiszę aneks, to nie stracę możliwości ubiegania się o rekompensatę z tytułu poniesienia dodatkowych kosztów (np. wynajem mieszkania) w okresie, w którym nastąpiło opóźnienie? Dodam, że w samej umowie deweloperskiej nie ma wyszczególnionych kar w razie opóźnień w budowie.

Rezygnacja z zakupu samochodu i odstąpić od umowy kupna-sprzedaży

Dnia 28.01.2018 podpisałem umowę o kupnie sprzedaży samochodu z komisem. Wpłaciłem zadatek w wysokości 1000 zł. Otrzymałem faktury proforma do zapłaty w terminie do 7.02.2018. Po wpłacie ustalonej w umowie kwoty miałem odebrać auto. Po zakończeniu oględzin samochodu zadeklarowałem sprawdzenia samochodu w europejskim banku informacji i po uzyskaniu tych danych zamierzałem wpłacić ustaloną kwotę i odebrać samochód. Sprzedawca ne posiadał książki serwisowej auta i informacji o historii samochodu. Sprawdziłem samochód po numerze VIN i okazało się, że auto było zakupione na terenie Niemiec z poważną szkodą o wartości powyżej 10000 euro. W tej sytuacji postanowiłem zrezygnować z kupna samochodu i odstąpić od umowy kupna-sprzedaży. Co w tej sytuacji mam czynić? Zgłosiłem odstąpienie telefonicznie, kazali w tym celu zgłosić się osobiście.

Sprzedaż na Allegro, kupujący zgłosił usterkę, co robić?

Za pośrednictwem Allegro przed niespełna miesiącem sprzedałem produkt jako osoba prywatna kamerę o wartości 2700 zł. Dzisiaj odezwał się klient, informując o wadzie ukrytej produktu i o swoich prawach z rękojmi. Co powinienem zrobić? Czy muszę zwracać mu pieniądze, naprawić kamerę lub partycypować w kosztach naprawy? Kamera to starszy model i jeśli była niewłaściwie użytkowana, mogła się uszkodzić. Ja z niej korzystałem i bez problemu działała.

Jakie odsetki za okres od wystawienia faktury do dnia zapłaty za towar?

Sprzedałem i wydałem towar (faktura) w 2015 roku, za który zapłatę zgodnie z umową otrzymałem w 2017 roku. Cytat z umowy: „za okres od wystawienia faktury do dnia zapłaty będą naliczone odsetki w wysokości wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych”. W jakiej wysokości (jaki %) mam te odsetki zastosować za opóźnioną zapłatę?

Odmowa zapłaty za zamówione części zamienne z powodu wady jednej z nich

Zajmuję się sprzedażą i serwisem maszyn rolniczych, a także części zamiennych. Pięć miesięcy temu klient kupił u nas części zamienne, a teraz odmawia zapłaty za całość faktury, gdyż kwestionuje jedną wadliwą pozycję. Po wezwaniach do zapłaty otrzymaliśmy od niego pismo, że odmawia uiszczenia należności. Mało tego, będzie dochodził zwrotu poniesionych kosztów naprawy i części. Producent wadliwej części uznaje reklamację w ramach gwarancji pod warunkiem zamontowania jej przez autoryzowany serwis. To nie miało miejsca. Czy klient może odmówić zapłaty za całość, jeśli tylko jedna z zakupionych części zamiennych jest wadliwa? Znając jego stanowisko, pewnie będę zmuszony pozwać go do sądu. Producent prawdopodobnie odrzuci reklamację, czy ma ku temu podstawy, powołując się na zapis w umowie o montażu części przez autoryzowany serwis? Jak cały ten problem reguluje rękojmia?

Jak bezpiecznie kupić dom po rozwodzie małżonków?

Chciałbym kupić nieruchomość od pani, która sprzedaje dom po rozwodzie. Pani twierdzi, że nieruchomość jest jej własnością. W księdze wieczystej działki, na której stoi dom pani ta jest wpisana jako właścicielka. Problem w tym, że w księdze wieczystej jest też wpisana hipoteka pod kredyt udzielony obojgu małżonkom, gdyż dom był budowany w trakcie trwania małżeństwa. Jak bezpiecznie kupić taką nieruchomość po rozwodzie małżonków, żeby były małżonek nie przyszedł w przyszłości, mówiąc że połowa domu jest jego własnością?Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »