• Data: 2024-11-26 • Autor: Radca prawny Katarzyna Nosal
W lipcu 2023 roku zakupiłem laptop. Niespełna po miesiącu użytkowania laptop samoczynnie zaczął się wyłączać (restart). Został on odesłany do serwisu (1. naprawa). Wrócił z wymienioną płytą główną. Od stycznia tego roku problem zaczął się powtarzać. Laptop został ponownie wysłany do serwisu w lutym tego roku (2. naprawa). Znów wymieniono płytę główną. Po jednym dniu użytkowania usterka powróciła – laptop został ponownie odesłany do serwisu (3. naprawa), tym razem wymieniono dysk. W dniu wczorajszym laptop wrócił z trzeciej naprawy, dzisiaj problem powrócił – niespodziewane restarty urządzenia. Według serwisu (takie mają warunki gwarancji na terytorium RP, informacja z ich strony internetowej), po trzech nieudanych naprawach, czyli gdy czwarty raz wyślę urządzenie z usterką, laptop zostanie wymieniony na nowy. Jestem sceptycznie nastawiony do serwisów oraz samej firmy, ponieważ nie są w stanie naprawić urządzenia, aby nie występował taki sam problem, tj. restarty urządzenia w losowych momentach. Czy ja jako konsument mam prawo do odstąpienia umowy i zwrotu środków za zakupiony laptop po jego trzykrotnej naprawie? Ewentualnie jakie inne kroki mogę podjąć w tym temacie? Nie jestem w stanie pracować na tym laptopie, ponieważ może wyłączyć się w losowym momencie i utracić moją pracę.
Zgodnie z art. 560 Kodeksu cywilnego jeżeli rzecz sprzedana ma wadę, kupujący może złożyć oświadczenie o obniżeniu ceny albo odstąpieniu od umowy, chyba że sprzedawca niezwłocznie i bez nadmiernych niedogodności dla kupującego wymieni rzecz wadliwą na wolną od wad albo wadę usunie. Ograniczenie to nie ma zastosowania, jeżeli rzecz była już wymieniona lub naprawiana przez sprzedawcę albo sprzedawca nie uczynił zadość obowiązkowi wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady.
Z treści tego przepisu wynika, że kupujący ma uprawnienie odstąpienia od umowy w sytuacji, gdy rzecz nabyta byłą już naprawiana, a efektu w postaci otrzymania produktu wolnego od wad nie uzyskano. Warto zauważyć, że uprawienie w zakresie wyboru formy realizacji roszczeń z rękojmi przysługuje właśnie kupującemu, a nie sprzedawcy. Wprawdzie według ustępu 4. tego przepisu kupujący nie może odstąpić od umowy, jeżeli wada jest nieistotna, jednak w opisanym przez Pana przypadku wada, którą Pan opisał, z całą pewnością nie jest nieistotna – uniemożliwia wykorzystanie sprzętu zgodnie z przeznaczeniem i naraża na ryzyko utraty danych.
Zgodnie z art. 5614 „sprzedawca obowiązany jest przyjąć od kupującego rzecz wadliwą w razie wymiany rzeczy na wolną od wad lub odstąpienia od umowy”.
Zgodnie z art. 568 § 1 „sprzedawca odpowiada z tytułu rękojmi, jeżeli wada fizyczna zostanie stwierdzona przed upływem dwóch lat, a gdy chodzi o wady nieruchomości – przed upływem pięciu lat od dnia wydania rzeczy kupującemu. Roszczenie o usunięcie wady lub wymianę rzeczy sprzedanej na wolną od wad przedawnia się z upływem roku, licząc od dnia stwierdzenia wady. W terminach określonych powyżej kupujący może złożyć oświadczenie o odstąpieniu od umowy albo obniżeniu ceny z powodu wady rzeczy sprzedanej. Jeżeli kupujący żądał wymiany rzeczy na wolną od wad lub usunięcia wady, bieg terminu do złożenia oświadczenia o odstąpieniu od umowy albo obniżeniu ceny rozpoczyna się z chwilą bezskutecznego upływu terminu do wymiany rzeczy lub usunięcia wady”.
Mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez Pana, zachodzą wszelkie przesłanki, by odstąpić od umowy. Nie upłynął także czas na zgłoszenie takiego roszczenia. W korespondencji z producentem lub jego przedstawicielem warto powołać się właśnie na przepisy wskazane wyżej.
Sugeruję także zgłoszenie problemu do powiatowego rzecznika praw konsumenta lub na infolinię w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Z doświadczenia wiem, że podmioty te zazwyczaj kontaktują się ze sprzedawcą i skutecznie przekonują do stosowania właściwych przepisów prawa w zakresie rękojmi.
Naprawa telewizora z wadliwym ekranem
Pan Adam zakupił nowoczesny telewizor w listopadzie 2022 roku. Po kilku tygodniach zauważył problem z migotaniem obrazu. Po pierwszej naprawie problem ustąpił, ale wrócił po kolejnych dwóch miesiącach. Serwis dwukrotnie wymieniał ekran, ale każda z wymian rozwiązywała problem tylko na chwilę. Za trzecim razem serwis uznał, że naprawa jest niemożliwa i zaproponował wymianę urządzenia. Pan Adam odmówił i zażądał zwrotu pieniędzy, powołując się na przepisy o rękojmi, co ostatecznie zostało zaakceptowane przez sprzedawcę.
Wadliwa pralka z funkcją pary
Pani Maria kupiła pralkę w maju 2023 roku. Po dwóch miesiącach zauważyła, że urządzenie wycieka wodę podczas cyklu prania. Serwis początkowo wymienił uszczelkę, lecz problem wrócił po kolejnych tygodniach. Druga naprawa polegała na wymianie pompy, która również okazała się nieskuteczna. Trzecia naprawa obejmowała wymianę bębna, ale już następnego dnia pralka znów zaczęła przeciekać. Pani Maria zgłosiła odstąpienie od umowy, wskazując, że produkt nie jest wolny od wad, co zostało uznane przez sprzedawcę.
Smartfon z problemem baterii
Pan Tomasz kupił smartfon renomowanej marki w styczniu 2023 roku. Już po miesiącu bateria zaczęła drastycznie tracić pojemność. Serwis wymienił baterię, ale problem wrócił w kwietniu. Druga naprawa obejmowała wymianę oprogramowania, ale po tygodniu urządzenie przestało się włączać. Trzecia wizyta w serwisie zakończyła się wymianą płyty głównej, co również nie pomogło. Pan Tomasz złożył reklamację z żądaniem zwrotu pieniędzy, powołując się na prawo do odstąpienia od umowy, co zostało pozytywnie rozpatrzone.
Po trzykrotnej naprawie laptopa, która nie wyeliminowała usterki, konsument ma prawo do odstąpienia od umowy i żądania zwrotu pieniędzy. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego sprzedawca jest zobowiązany dostarczyć produkt wolny od wad, a nieskuteczne próby naprawy stanowią podstawę do realizacji roszczeń z tytułu rękojmi. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawie nieskutecznej naprawy sprzętu lub chcesz złożyć reklamację? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a przygotujemy dla Ciebie odpowiednie pismo lub poradę prawną.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Radca prawny Katarzyna Nosal
Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.
Zapytaj prawnika