Maksymalna taksa notarialna od podziału nieruchomości

Jaka byłaby maksymalna taksa notarialna od podziału nieruchomości wartej ok. 900 000 zł? Chodzi o podział na 2 nieruchomości (2 osobne KW).

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Maksymalna taksa notarialna od podziału nieruchomości

Maksymalna taksa notarialna

Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej z dnia 28 czerwca 2004 roku, maksymalna stawka taksy notarialnej za czynności notarialne zależy od wartości przedmiotu czynności notarialnej.

Przy działach decydująca jest tzw. ogólna wartość majątku podlegającego działowi, Pani podała kwotę 900 000 zł.

W myśl § 3 pkt 5) maksymalna stawka od wartości powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł (w tym przedziale mieści się bowiem podana przez Panią wartość nieruchomości) wynosi 1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł, a więc 1010 + 3360 zł (840.000,00 zł x 0,4 %), co daje łącznie stawkę taksy w wysokości 4 370 zł.

Dodatkowe czynności przy akcie notarialnym

Ta kwota powinna stanowić stawkę maksymalną, bo podział nieruchomości byłby czynnością główną. Jak stanowi zaś § 11 ust. 1 cytowanego rozporządzenia, „jeżeli jednym aktem notarialnym, sporządzonym między tymi samymi osobami, objęto kilka czynności dotyczących tego samego przedmiotu i pozostających ze sobą w takim stosunku, że jedna z tych czynności ma charakter czynności głównej, a inne mają charakter czynności ubocznych i nie mogą istnieć bez czynności głównej – za sporządzenie tego aktu notarialnego stosuje się maksymalną stawkę przewidzianą dla czynności głównej”.

Proszę jednak pamiętać, że jest możliwość negocjowania z notariuszem jakiegoś upustu, a to dlatego, że podane stawki są stawkami maksymalnymi i zdarza się, że notariusze proponują stawki niższe.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Radca prawny Katarzyna Siwiec

O autorze: Radca prawny Katarzyna Siwiec

Radca prawny, absolwentka wydziału prawa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Od 17 lat pracująca w zawodzie prawnika i udzielająca porad prawnych, od 2010 roku prowadzi własną kancelarię. Specjalizuje się w obsłudze prawnej zarówno przedsiębiorców z różnych branż, jak i osób fizycznych.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »