Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem cywilnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wymeldowanie syna z którym nie ma kontaktu

Autor: Janusz Polanowski • Opublikowane: 2018-12-07

Moja siostra jest właścicielką domu, w którym jest zameldowany też jej syn. On od 14 lat mieszka w Anglii i nigdy do mamy nie przyjeżdżał, ani jej nie pomagał w problemach fizycznych czy finansowych i nie mamy z nim żadnego kontaktu. Teraz siostra chce sprzedać dom i przeprowadzić się do chorej matki, dlatego zależy jej na wymeldowaniu syna pod jego nieobecność, bo inaczej nie może sprzedać nieruchomości. Co powinna zrobić?

Janusz Polanowski

»Wybrane opinie klientów

1000-kroc usatysfakcjonowania z odpowiedzi p mecenasa
Jadwiga
Uczciwe podejście do klienta, dziękuję. Z wyrazami szacunku.
Krzysztof, 69 lat, inż., emeryt.
Dobra i fachowa i zrozumiała odpowiedź.
Wiesław, 62 lata, fotograf
Bardzo szybka i treściwa odpowiedź
Sandra
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Muszę teraz czytać to \"ze zrozumieniem\".
Lena, sekretarka, 41 lat
Bardzo dziękuję
Barbara
Szybko i profesjonalnie. Dziękuję
Michał, socjolog, 45 lat
Po otrzymaniu wyceny pomyślałam - hmmm drogo. Jednakże szybko zmieniłam zdanie gdy tylko otrzymałam odpowiedz na moje pytanie. Odpowiedz szybka szczegółowa, czytelna i zrozumiała. Wątpliwości wyjaśniane błyskawicznie. Pani Kasiu dziękuje, pozdrawiam
Justyna
Jestem bardzo zadowolona, zaskoczona szybkością, ciesze się, że mogłam zadać pytania dodatkowe.
Małgorzata, 34 lata, biolog
Bardzo dziękuję za szybką konkretną odpowiedź. Jestem zadowolona z Państwa pomocy.
Małgorzata, nauczyciel, 57 lat
Szybka reakcja panelu eporady24 w sytuacji , gdzie odpowiedź na miliony pytań rodzących się w głowie a czas w danym momencie jest cenniejszy od sztabki złota :-) 
 
Barbara
Odpowiedź pojawiła się szybko i była wyczerpującą i spersonalizowana. Cena zaskakująco niska. Świetnie działający serwis, wygodne sposoby płatności, wszystko fantastycznie zorganizowane. Z góry wiadomo ile się zapłaci, więc nie ma obaw, że konsultacja będzie kosztowna. Każdemu polecam, zwłaszcza jak ktoś ceni sobie możliwość załatwiania spraw mejlowo i sprawnie.
Emilia, 25 lat, farmaceuta
Bardzo dziękuję za wyczerpująca odpowiedź:) pozdrawiam
Joanna, mgr ekonomii, 46 lat
Bardzo solidny i szybki serwis 7 dni w tygodniu, zwłaszcza dla kogoś kto przebywa za granica.
Artur
Wszystko super. Serdecznie polecam. Dziękuję za wyczerpującą poradę.
Marian, 61 lat
Wyczerpująca ocena. Bardzo szybka. Dobra cena.
Maria
Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź. Jest ona dla mnie zrozumiała i czytelna. 
Barbara
Dziękuję za wyczerpującą informacje i krótki czas oczekiwania na odpowiedź co często ma istotne znaczenie. 
Wiesław, lekarz, 58 lat
Opinia jest bardzo wyczerpująca, dokładna, obszerna, a prawnik wykazał się doskonałą znajomością psychiki i wczuł się w sytuację klienta. W analizie otrzymałam odpowiedzi nawet na niezadane jeszcze pytania. Odpowiedź na zapytanie otrzymałam bardzo szybko. Bardzo dziękuję i polecam tę formę porad prawnych.
Magdalena, 58 lat, nauczyciel
Profesjonalnie i szybko i niedrogo. 
Teresa, 60 lat
Polecam bardzo pomocna strona.
Adam, fizjoterapeuta, 28 lat
Bardzo dziękuję za bardzo szybką i klarowną odpowiedź. Szkoda, że przepisy prawa, w opisanej sytuacji, nie ujmują problemu na tyle jednoznacznie, że mógłbym mieć pewność jak sprawy się potoczą. 
Wojciech, elektronik, 72 lata
Odpowiedzi są wyczerpujące. Polecam
Małgorzata, 56 lat
Wszechstronna analiza problemu, wysoki poziom wiedzy eksperckiej, dostępność usługi także w dni ustawowo wolne od pracy
Jacek, przesiębiorca
Szybko. Sprawnie. Wyczerpująco.
Krzysztof
W moim przekonaniu podawanie art i paragrafów w danej sprawie bardzo dobrze objaśnia sprawę bo można się na nie powołać. Po za tym otrzymałam wskazowki o moich prawach i jak mogę wpływać na przebieg swojej sprawy.
Genowefa
Bardzo dziękuję po raz kolejny za profesjonalną pomoc i cierpliwość.
Przemysław
Dziękuję za wyczerpujacą odpowiedz, która bardzo pomogła.
Anna
Dziękuję za szybką, wyczerpującą odpowiedź na nurtujące mnie wątpliwości. Korzystałam już z usług Państwa Firmy jestem bardzo usatysfakcjonowana. Polecam Państwa usługi .
Halina, ekonomista
Jak dla mnie usługa została wykonana z prawdziwym profesjonalizmem i bardzo po ludzku. Nie czułam się jak petent tylko jak człowiek któremu poświęcono czasu tyle ile potrzebowałam. Informacje zostały przekazane w sposób przystępny, jasny i cierpliwy. 
Dorota, ekonomista, 62 lata

Dotyczące zameldowania i wymeldowania reguły prawne okazują się dość stabilne, mimo zmian stanu prawnego (w tym wydawania nowych ustaw) – w miarę aktualne komunikaty instytucji centralnych wskazują na to, że zrezygnowano z (wcześniej zapowiadanej) likwidacji obowiązku meldunkowego. Ustawa z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności to akt normatywny o szczególnie dużym znaczeniu w zakresie obowiązku meldunkowego – dotyczą go głównie artykuły od 24 do 39 tejże ustawy (tworzące jej Rozdział 4). Dotyczące obowiązku meldunkowego postępowania administracyjne prowadzi się głównie w oparciu o przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego (K.p.a.). Poza tym może się przydać (dotyczący ustanawiania kuratora dla nieobecnego) artykuł 184 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.); wniosek o ustanowienie takiego kuratora kieruje się do „sądu opiekuńczego” (jednego z wydziałów sądu rejonowego) – sąd proceduje głównie według przepisów Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.).

Właściciel jest uprawniony zbywać swe mienie – i to z wyłączeniem innych osób; to jest oczywiste w świetle ustawowego określeni własności, czyli artykułu 140 K.c. („W granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy. W tych samych granicach może rozporządzać rzeczą.”). Tak przedstawia się aspekt prawny, ale trzeba brać pod uwagę rzeczywistość. Ta zaś, między innymi, przejawia się w nadal silnych mitach na temat „zagadnień meldunkowych”. Bardzo wielu ludzi jest silnie przekonanych o tym, jakoby zameldowanie było tytułem prawnym do rzeczy (np. domu lub mieszkania) – choć tytułem prawnym nie jest. Z takimi mitami wiąże się np. niechęć do kupowania domów (mieszkań) z zameldowanymi mieszkańcami. Co więcej, nieświadomość prawna sprawia, że niekiedy nawet pośrednicy boją się zajmować nieruchomościami „ze służebnościami”.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Trudności, jakich obawia się Pani siostra, zapewne bardziej dotyczą mitów, niż realiów (w tym stanu prawnego); niemniej jednak są to poważne okoliczności.

Pani siostra (jako właścicielka nieruchomości z domem) jest uprawniona zawnioskować o wymeldowanie każdego, kto nie mieszka w jej domu – np. jej syna, który wiele lat temu przestał zamieszkiwać „pod danym adresem”. Decyzje w „sprawach meldunkowych” wydają wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast) – chodzi o organ gminy w rozumieniu art. 28 ustawy o ewidencji ludności; w praktyce wniosek kieruje się do urzędu gminy lub do urzędu miasta. Właścicielka tegoż domu jest uprawniona zawnioskować o wymeldowanie jej syna – jednak decyzję wydać jest uprawniony organ władzy publicznej (wójt, burmistrz, prezydent miasta). Pani siostrzeniec powinien był (w związku z opuszczeniem swego miejsca pobytu) „wymeldować się” – teraz uregulowano to w art. 33 ustawy o ewidencji ludności (przed kilkunastu laty była inna podstawa prawna).

Doręczeniom w sprawach administracyjnych poświęcono Rozdział 8 K.p.a. (obejmujący artykuły: od 39 do 49). Z uwagi na przedstawiony opis sytuacji szczególną uwagę proszę zwrócić (zwłaszcza aktualnie) na treść art. 40 K.p.a.:

„§ 1. Pisma doręcza się stronie, a gdy strona działa przez przedstawiciela - temu przedstawicielowi.

§ 2. Jeżeli strona ustanowiła pełnomocnika, pisma doręcza się pełnomocnikowi. Jeżeli ustanowiono kilku pełnomocników, doręcza się pisma tylko jednemu pełnomocnikowi. Strona może wskazać takiego pełnomocnika.

§ 3. W sprawie wszczętej na skutek podania złożonego przez dwie lub więcej stron pisma doręcza się wszystkim stronom, chyba że w podaniu wskazały jedną jako upoważnioną do odbioru pism.

§ 4. Strona, która nie ma miejsca zamieszkania lub zwykłego pobytu albo siedziby w Rzeczypospolitej Polskiej lub innym państwie członkowskim Unii Europejskiej, jeżeli nie ustanowiła pełnomocnika do prowadzenia sprawy zamieszkałego w Rzeczypospolitej Polskiej i nie działa za pośrednictwem konsula Rzeczypospolitej Polskiej, jest obowiązana wskazać w Rzeczypospolitej Polskiej pełnomocnika do doręczeń, chyba że doręczenie następuje za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

§ 5. W razie niewskazania pełnomocnika do doręczeń przeznaczone dla tej strony pisma pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia. Stronę należy o tym pouczyć przy pierwszym doręczeniu. Strona powinna być również pouczona o możliwości złożenia odpowiedzi na pismo wszczynające postępowanie i wyjaśnień na piśmie oraz o tym, kto może być ustanowiony pełnomocnikiem.”

Pani wspomniała o Anglii (czyli o części Wielkiej Brytanii). Wprawdzie w art. 40 K.p.a. mniejsze rygory prawne dotyczą osób zamieszkałych w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej, ale w okresie tzw. Brexitu nie można wykluczyć traktowania Wielkiej Brytanii jako państwa spoza UE. Poza tym Pani siostrzeniec mógł zamieszkać gdzie indziej.

W zakresie proceduralnym bardzo duże znaczenie (również praktyczne) ma to, czy Pani siostra (jako wnioskodawczyni w sprawie administracyjnej o wymeldowanie) jest lub będzie w stanie wskazać organowi gminy rzeczywisty adres zamieszkania swego syna lub jego adres do korespondencji (przez tegoż syna ustanowiony, a przynajmniej zaaprobowany). Proponuję unikać „dróg na skróty” – np. przez wskazywanie adresu zameldowania Pani siostrzeńca (szczególnie w powiązaniu z odbieraniem kierowanej do niego korespondencji urzędowej). Trzeba wskazać poprawny adres lub zawnioskować do „sądu opiekuńczego” o ustanowienie dla siostrzeńca kuratora („w trybie art. 184 K.r.o.”, kuratora nieobecnego).

Praktyka stosowania prawa potrafi się różnić. Dlatego warto porozmawiać przed złożeniem wniosku na piśmie o szczegółach organizacyjnych – być może z kierownikiem wydziału lub referatu „meldunkowego” w danym urzędzie (gminy lub miasta). Podkreślam, że celem powinno być pozyskanie informacji, a nie rezygnacja ze złożenia wniosku o wymeldowanie siostrzeńca; nadal zdarza się (niestety dość często), że urzędnicy ustnie starają się ludzi zniechęcać do składania wniosków. Tak też może zdarzyć się w związku z tą sytuacją, bo sprawa mniej typowa lub wiążąca się z większym nakładem pracy urzędników może być traktowana jako „niechciana” – proszę się z tym liczyć i unikać rezygnacji ze złożenia wniosku. Cenne i zapewne warte dużej uwagi mogą być pozyskane od urzędników informacje zwłaszcza na temat występowania do „sądu opiekuńczego” o ustanowienie kuratora dla nieobecnego. Ustawodawca (zwłaszcza w art. 184 K.r.o.) nie sprecyzował, kto powinien zawnioskować o ustanowienie takiego kuratora – organa administracji publicznej czasami wnioskują do sądu o ustanowienie kuratora osoby nieobecnej, a czasami domagają się, by zawnioskował o to ten, komu zależy na prowadzeniu sprawy administracyjnej. Zwłaszcza w tym zakresie cenne mogą okazać się informacje od urzędników uzyskane.

Byłoby ułatwieniem dla Pani siostry, gdyby to organ gminy wystąpił do „sądu opiekuńczego” o ustanowienie kuratora dla Pani siostrzeńca (jako nieobecnego), ale proszę liczyć się z tym, że to Pani siostrze przyjdzie skierować wniosek do sądu. Byłoby jeszcze lepiej, gdyby Pani siostrzeniec nie tylko wskazał swej matce adres zamieszkania lub adres do korespondencji albo współpracował rzeczywiście z organem gminy (np. przez wskazanie swego adresu do doręczeń) – taka współpraca powinna ułatwić sprawne przeprowadzenie postępowania administracyjnego.

Jak widać, Pani siostra jest uprawniona zawnioskować o wymeldowanie jej syna. Być może przed złożeniem wnioskiem o jego wymeldowanie trzeba będzie zawnioskować w „sądzie opiekuńczym” o ustanowienie dla niego kuratora (jako dla nieobecnego) – taki kurator reprezentowałby Pani siostrzeńca w „sprawie meldunkowej” (a może także w innych postępowaniach, co warto byłoby wskazać we wniosku o ustanowienie kuratora na podstawie art. 184 K.r.o.). Doręczenie takowemu kuratorowi byłoby traktowane jako prawnie skuteczne. Należy unikać zniechęcenia – np. pod wpływem urzędników, którzy mogliby odradzać składanie wniosku o wymeldowanie. Pani siostra ma swe uprawnienia (z których wolno jej korzystać), zaś urzędnicy mają swe obowiązki (które powinni wypełniać, także w przypadkach wymagających większego nakładu pracy).

Brak wsparcia ze strony Pani siostrzeńca wobec jego matki jest prawnie obojętny w zakresie „zagadnień meldunkowych”. Za to takie zachowanie mogłoby nawet uzasadniać wydziedziczenie (art. 1008 i następne K.c.) syna przez jego matkę (co zależy od Pani siostry).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z prawem cywilnym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Zakup części nieruchomości od syndyka a wygaśnięcie obciążeń

Jestem zainteresowany zakupem ułamkowej części nieruchomości sprzedawanej przez syndyka w postępowaniu upadłości konsumenckiej. Ułamkowa część nieruchomości weszła w skład masy upadłościowej. Czy taki udział w nieruchomości jest wolny od wszystkich obciążeń, zabezpieczeń, roszczeń? Czy ta część nieruchomości jest wolna od długów i hipoteka na tej części wygaśnie?

Odzyskanie majątku pradziadka zabranego przez władze komunistyczne

Mój pradziadek przed wojną posiadał duży majątek, miedzy innymi w postaci kilku- lub kilkunastu nieruchomości. Niestety nie mam żadnych dokumentów mówiących o tym majątku. Jakie są możliwości otrzymania pieniędzy za tego typu majątek? Czy są możliwości odzyskania dokumentów związanych z majątkiem mojego pradziadka? Moi rodzice nie chcieli się tym zająć, tak samo ich rodzeństwo (są jednymi żyjącymi spadkobiercami). Czy w takiej sytuacji mam jakieś szanse na odzyskanie pieniędzy za zabrane przez władze komunistyczne nieruchomości? Ile to wszystko może mnie kosztować?

Wygrana w kasynie online

Parę dni temu zarejestrowałem się u bukmachera zagranicznego kasynie online. I zagrałem na automacie. Jakie było moje szczęście, że za wpłacone 100 zł wygrałem 25 000 zł w tym właśnie kasynie. Szybko wypłaciłem je na swoje konto bankowe. Na następny dzień poczytałem i się dowiedziałem, że zagrałem w kasynie online, gdzie nie mogłem, i złamałem prawo. Nie miałem pojęcia, że jest to zabronione. Chciałbym się zgłosić do odpowiedniego organu i powiadomić o tej wygranej. Nigdy nie złamałem prawa i nie chcę tego robić. Chcę oddać te pieniądze albo przekazać na jakiś cel. Czy jak zgłoszę to, to coś mi grozi?

Problemy finansowe poręczyciela

Jestem w 1/4 współwłaścicielką mieszkania, na którym ciąży hipoteka – byłam poręczycielem. Główny kredytobiorca zaprzestał spłaty kredytu hipotecznego i bank wypowiedział umowę. Jestem samotną matką dwójki dzieci i jako poręczyciel nie jestem w stanie spłacać kredytu (cała kwota kredytu została zadysponowana przez brata – głównego kredytobiorcę). Niedawno zmarł mój drugi brat – również poręczyciel – i sprawa dobrowolnej sprzedaży mieszkania na razie jest nie możliwa. Nie mieszkam pod tym adresem. Czy mam jakiekolwiek prawo, aby zrzec się mojej części mieszkania na rzecz banku? Czy mogę wystosować taki wniosek do sądu, czy mogę u notariusza? Nie wiem, jak obronić się w tej sytuacji.

Problem z hałasującym sąsiadem

Mam problem z hałasującym sąsiadem, który mieszka nade mną. Od wielu lat utrudnia mi życie, np. zalewając moje mieszkanie, niszcząc klatkę schodową. Obecnie moim największym problemem są hałasy, szczególnie w porze nocnej, co chwilę coś stuka, przewraca się, słychać przesuwanie mebli. Podejrzewam, że sąsiad robi to celowo i cała sprawa ma osobisty wymiar. Dwukrotnie zgłaszałam sprawę dzielnicowemu, któremu dobrze znany jest wyjątkowo złośliwy charakter sąsiada, więc niewiele mi pomógł. Co mogę zrobić?

Wezwanie do zapłaty należności z roszczeniem regresowym

W listopadzie spowodowałem kolizję drogową. Niestety moje prawo jazdy straciło ważność kilka miesięcy wcześniej (przeoczyłem termin). Teraz ubezpieczyciel, u którego wykupiłem polisę OC, wysłał do mnie wezwanie do zapłaty należności z roszczeniem regresowym. Dodam, że prawo jazdy już po kolizji odnowiłem, czyli de fakto uprawnień nie straciłem tylko chwilowo nie miałem dokumentów, który potwierdziłyby, że je miałem. Czy jest to wystarczająca podstawa do odmowy zapłacenia należności wyliczonych przez ubezpieczalnię?

Problem z uciążliwymi sąsiadami w bloku

Moim problemem są uciążliwi sąsiedzi. Ci ludzie nic nie robią sobie z tego, że są pewne zasady panujące w bloku. Od rana zaczyna się tupanie, skakanie i bieganie. Nie możemy ani obejrzeć filmu, ani przespać się w dzień. Co robić?

Uciążliwe sąsiedztwo studentów

Sprawa dotyczy uciążliwego sąsiedztwa studentów. Mieszkamy we wspólnocie mieszkaniowej na nowym osiedlu. Obok nas, praktycznie drzwi w drzwi, mieszkają studenci, które często organizują imprezy. Schodzi się wtedy sporo osób i jest na tyle głośno, że nie możemy spać. Ojciec jednego z tych studentów jest właścicielem mieszkania. Dodatkowo na klatce często czuć zapach marihuany, który wydobywa się od nich. Wdycha to nasze dziecko. Co możemy zrobić, by skończyły się imprezy i narkotyki?Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »