Zwrot zaliczki za auto

Dwa miesiące temu otrzymałem od klienta zaliczkę na poczet kupna samochodu w kwocie 2000 zł. Klient miał sobie załatwić kredyt, ale niestety kredytu nie dostał i poinformował mnie, że rezygnuje z kupna. Klient domaga się teraz zwrotu zaliczki za auto. Czy muszę mu zwrócić zaliczkę?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zwrot zaliczki za auto

Przyjęcie zaliczki na auto

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego.

Z treści Pana pytania wynika, że przyjął Pan zaliczkę na poczet kupna samochodu w kwocie 2000 zł. Przyszły nabywca zrezygnował z zakupu i zażądał zwrotu zaliczki. Powodem rezygnacji z zakupu samochodu był brak kredytu. Zastanawia się Pan, czy zmuszony jest zwracać zaliczkę.

Zobacz też: Czy zaliczka za samochód podlega zwrotowi

Zaliczka a zadatek

W pierwszej kolejności musi Pan zdać sobie sprawę z tego, że zaliczka to nie zadatek. Przepisy Kodeksu cywilnego nie regulują kwestii zaliczki. Uregulowanie w kodeksie znalazł natomiast zadatek. W braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju zadatek dany przy zawarciu umowy ma to znaczenie, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować, a jeżeli sama go dała, może żądać sumy dwukrotnie wyższej. W razie wykonania umowy zadatek ulega zaliczeniu na poczet świadczenia strony, która go dała; jeżeli zaliczenie nie jest możliwe, zadatek ulega zwrotowi. W razie rozwiązania umowy zadatek powinien być zwrócony, a obowiązek zapłaty sumy dwukrotnie wyższej odpada. To samo dotyczy wypadku, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które ponoszą odpowiedzialność obie strony.

Zadatek pełni zatem funkcję gwarancyjną należytego wywiązania się z umowy.

Przeczytaj też: Rezygnacja z zamówionego samochodu w salonie

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zwrot zaliczki za samochód

Zaliczka winna być zwrócona osobie ją wpłacającej w sytuacji, kiedy umowa, która przewidywała wpłatę zaliczki nie będzie zrealizowana.

Z uwagi na powyższe – skoro kwota 2000 zł była wpłacona tytułem zaliczki, a nie zadatku, zobowiązany jest Pan zwrócić niedoszłemu nabywcy pojazdu wpłacone przez niego 2000 zł.

Zobacz również: Anulowanie rezerwacji

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Radca prawny Marek Gola

O autorze: Radca prawny Marek Gola

Radca prawny, doktorant w Katedrze Prawa Karnego Procesowego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego, zdał aplikację radcowską w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Katowicach. Specjalizuje się w szczególności w prawie karnym materialnym i procesowym, bliskie jest mu też prawo pracy, prawo rodzinne oraz prawo handlowe. Udzielił już ponad 2000 porad prawnych, pomagając osobom pokrzywdzonym przez nieuczciwych pracodawców, a także tym, w których życie (nie zawsze słusznie) wtargnęła policja i prokuratura.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »