Kategoria: Nieruchomości

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z nieruchomościami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak oczyścić księgę wieczystą mieszkania?

Joanna Korzeniewska • Opublikowane: 2019-06-26

W 2007 r. z ówczesnym partnerem kupiliśmy wspólnie mieszkanie na kredyt. Niestety rozstaliśmy się. Chcę sprzedać to mieszkanie (mam zgodę i pełnomocnictwo współwłaściciela), ale okazuje się, że są wpisy na księdze wieczystej. Dotyczą blokad komorniczych związanych z alimentami na dziecko byłego partnera z innego związku. Jak oczyścić księgę wieczystą mieszkania, żeby móc je sprzedać? Czy mogę spłacić matkę dziecka, a ona wycofa te wpisy?

Joanna Korzeniewska

»Wybrane opinie klientów

Szanowna Pani, bardzo dziękuję za wyczerpującą i konstruktywną odpowiedź. Jestem w stu procentach usatysfakcjonowana. W przypadku pojawienia się jeszcze jakiś pytań co do w/w kwestii pozwolę sobie jeszcze raz zwrócić się z pytaniem. W przyszłości, jeżeli będę musiała skorzystać ponownie z porady z pewnością zwrócę się do Państwa. Pozdrawiam 
Monika, 45 lat
Z państwa oferty już wcześnie korzystałam, uważam że jesteście profesjonalistami. Ważne dla mnie jest to, że można zadać dodatkowe pytanie gdy jest taka konieczność.
Janina
Poradę prawną oceniam bardzo dobrze. Ze względu na zawiłość problemu mam wrażenie że na początku mieliśmy trudność ze zrozumieniem się ale dzięki możliwości skorzystania z dodatkowych pytań wszystkie niejasności zostały wyjaśnione. Polecam !
Aneta
Z serwisem wspolpracowalem juz kilka razy. Tym razem mialem przyjemnosc pracowac z Panem Michalem ktory pomogl mi odrzucic przedawniony dlug. Skontaktowala sie ze mna jedna z firm windykacyjnych ktora chciala wyegzekwowac dlug z 1999 r. Pan Michal nie tylko doradzil mi w jaki sposob mam z nimi rozmawiac ale przygotowal takze pismo ktore poskutkowalo zaniechaniem przez ta firme wszystkich dzialan windykacyjnych. Cala usluga byla kompleksowa, szybka i profesjonalna. Do tego przystepna cenowo.
Paweł, 42 lata
Otrzymałam odpowiedź satysfakcjonującą, niestety, urząd, w którym toczy się sprawa, ma swoją własną interpretację na każdy dowód składany przez właścicieli przeciwko lokatorom. Generalnie wszyscy już wiemy z toku naszej sprawy, że prawo polskie broni niechcianych lokatorów, a utrudnia życie właścicielom. Prawo powinno być po stronie właściciela, jak w wielu krajach europejskich, gdzie ceni się własność prywatną.
Maria

Kwestie finansowe są, co prawda, trudnym tematem w związkach, ale niestety nieraz należy się z tym zmierzyć, a czasem okazuje się, że problemy jednej osoby obciążają też drugą.

Wspomniała Pani dość ogólnie, że zostały założone jakieś blokady komornicze związane z długami alimentacyjnymi. Rozumiem więc, że komornik może prowadzić egzekucję z nieruchomości. Aby móc to robić, potrzebny jest tytuł wykonawczy, czyli prawomocny wyrok sądowy zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Postępowanie musi więc być już prowadzone przez komornika, a nie przez osobę prywatną. Należy zdobyć sygnaturę akt komorniczych, dowiedzieć się, kto prowadzi postępowanie. Dobrze byłoby skierować się do komornika i porozmawiać z nim, to nigdy nie zaszkodzi.

Ogólnie rzecz biorąc, nie ma problemu, żeby Pani zapłaciła za współwłaściciela ten dług, choć jeśli wszczęto już postępowanie egzekucyjne, trzeba zapłacić u komornika, a nie u wierzyciela. Nie ma jednakże przeszkód ku temu, aby uczyniła to inna osoba niż dłużnik. Zgodnie z art. 356 Kodeksu cywilnego wierzyciel może domagać się osobistego świadczenia od dłużnika tylko wtedy, gdy wynika to z treści czynności prawnej, z ustawy albo właściwości świadczenia (świadczenia pieniężne mogą więc być spełnione przez każdego), a co więcej – jeśli wierzytelność pieniężna jest wymagalna, wierzyciel nie może odmówić przyjęcia świadczenia, choćby ta osoba działała bez wiedzy dłużnika. Tak więc może Pani spłacić zadłużenie za swojego byłego partnera i komornik to musi przyjąć, zresztą tak naprawdę nie ma powodu, żeby miał robić trudności.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Wspomniała Pani o hipotece, więc jak rozumiem, w księdze wieczystej został zawarty stosowny wpis i hipotece. Zgodnie z art. 65 ustawy o księgach wieczystych i hipotece w celu zabezpieczenia określonej wierzytelności wynikającej z określonego stosunku prawnego, można nieruchomość obciążyć prawem, na mocy którego wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości niezależnie od tego, czyją stała się własnością i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela. Teoretycznie nieruchomość obciążoną hipoteką można sprzedać, w praktyce jest to trochę trudniejsze, gdyż wielu ludzi nie chce ryzykować i kupować nieruchomości z takim obciążeniem.

Natomiast zgodnie z art. 94 ustawy wygaśnięcie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką pociąga za sobą wygaśnięcie hipoteki, chyba że z danego stosunku prawnego mogą powstać kolejne wierzytelności polegające zabezpieczeniu. I tu powstaje właśnie problem, gdyż wierzytelność alimentacyjna jest właśnie taka, ze mogą powstać kolejne wierzytelności podlegające zabezpieczeniu, gdyż mogą powstać kolejne zaległości. Po dokonaniu spłaty można wysłać wniosek do komornika o wykreślenie hipoteki i jeśli wraz z wierzycielem wyrażą na to zgodę, można złożyć wniosek do sądu o wykreślenie hipoteki. Gdyby to była inna wierzytelność, nie ze stosunku alimentacyjnego, nie byłoby problemu, gdyż spłacona wierzytelność wygasa, a wraz z nią hipoteka. Zgodnie z art. 100 ustawy wierzyciel jest zobowiązany dokonać wszelkich czynności umożliwiających wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej. Powstaje jednak wątpliwość, czy w takim wypadku z mocy prawa ta hipoteka wygasa, skoro obowiązek alimentacyjny nadal istnieje. Dlatego też dobrze byłoby najpierw porozumieć się z komornikiem, a także z matką tego dziecka, aby mieć pewność, że zgodzą się na wykreślenie hipoteki.

Ten przypadek jest niestety dość trudny i niestety nie całkiem jednoznaczny ze względu na wspomnianą wyżej okoliczność. Zasadniczo spłata zadłużenia powoduje wygaśnięcie hipoteki, ale alimenty mogą stanowić wyjątek, chyba że wierzyciel tutaj pomoże. Dlatego najpierw trzeba się porozumieć z nim i komornikiem.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z nieruchomościami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »