Szukamy prawnika. Oferta dla radców prawnych i adwokatów

Jak usunąć wpis w księdze wieczystej aby móc sprzedać mieszkanie?

Kilka lat temu z ówczesnym partnerem kupiliśmy wspólnie mieszkanie na kredyt. Niestety rozstaliśmy się. Chcę sprzedać to mieszkanie (mam zgodę i pełnomocnictwo współwłaściciela), ale okazuje się, że są wpisy na księdze wieczystej. Dotyczą blokad komorniczych związanych z alimentami na dziecko byłego partnera z innego związku. Jak oczyścić księgę wieczystą mieszkania, żeby móc je sprzedać? Czy mogę spłacić matkę dziecka, a ona wycofa te wpisy?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak usunąć wpis w księdze wieczystej aby móc sprzedać mieszkanie?

Kwestie finansowe są, co prawda, trudnym tematem w związkach, ale niestety nieraz należy się z tym zmierzyć, a czasem okazuje się, że problemy jednej osoby obciążają też drugą.

Blokady komornicze na księdze wieczystej

Wspomniała Pani dość ogólnie, że zostały założone jakieś blokady komornicze związane z długami alimentacyjnymi. Rozumiem więc, że komornik może prowadzić egzekucję z nieruchomości. Aby móc to robić, potrzebny jest tytuł wykonawczy, czyli prawomocny wyrok sądowy zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Postępowanie musi więc być już prowadzone przez komornika, a nie przez osobę prywatną. Należy zdobyć sygnaturę akt komorniczych, dowiedzieć się, kto prowadzi postępowanie. Dobrze byłoby skierować się do komornika i porozmawiać z nim, to nigdy nie zaszkodzi.

Zobacz też: Sprzedaż mieszkania w trakcie wpisu do księgi wieczystej

Zapłata długów obciążających księgę wieczystą mieszkania

Ogólnie rzecz biorąc, nie ma problemu, żeby Pani zapłaciła za współwłaściciela ten dług, choć jeśli wszczęto już postępowanie egzekucyjne, trzeba zapłacić u komornika, a nie u wierzyciela. Nie ma jednakże przeszkód ku temu, aby uczyniła to inna osoba niż dłużnik. Zgodnie z art. 356 Kodeksu cywilnego wierzyciel może domagać się osobistego świadczenia od dłużnika tylko wtedy, gdy wynika to z treści czynności prawnej, z ustawy albo właściwości świadczenia (świadczenia pieniężne mogą więc być spełnione przez każdego), a co więcej – jeśli wierzytelność pieniężna jest wymagalna, wierzyciel nie może odmówić przyjęcia świadczenia, choćby ta osoba działała bez wiedzy dłużnika. Tak więc może Pani spłacić zadłużenie za swojego byłego partnera i komornik to musi przyjąć, zresztą tak naprawdę nie ma powodu, żeby miał robić trudności.

Wspomniała Pani o hipotece, więc jak rozumiem, w księdze wieczystej został zawarty stosowny wpis i hipotece. Zgodnie z art. 65 ustawy o księgach wieczystych i hipotece w celu zabezpieczenia określonej wierzytelności wynikającej z określonego stosunku prawnego, można nieruchomość obciążyć prawem, na mocy którego wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości niezależnie od tego, czyją stała się własnością i z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi właściciela. Teoretycznie nieruchomość obciążoną hipoteką można sprzedać, w praktyce jest to trochę trudniejsze, gdyż wielu ludzi nie chce ryzykować i kupować nieruchomości z takim obciążeniem.

Przeczytaj też: Wykreślenie współwłaściciela z księgi wieczystej

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Istota wierzytelności alimentacyjnych

Natomiast zgodnie z art. 94 ustawy wygaśnięcie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką pociąga za sobą wygaśnięcie hipoteki, chyba że z danego stosunku prawnego mogą powstać kolejne wierzytelności polegające zabezpieczeniu. I tu powstaje właśnie problem, gdyż wierzytelność alimentacyjna jest właśnie taka, ze mogą powstać kolejne wierzytelności podlegające zabezpieczeniu, gdyż mogą powstać kolejne zaległości. Po dokonaniu spłaty można wysłać wniosek do komornika o wykreślenie hipoteki i jeśli wraz z wierzycielem wyrażą na to zgodę, można złożyć wniosek do sądu o wykreślenie hipoteki. Gdyby to była inna wierzytelność, nie ze stosunku alimentacyjnego, nie byłoby problemu, gdyż spłacona wierzytelność wygasa, a wraz z nią hipoteka. Zgodnie z art. 100 ustawy wierzyciel jest zobowiązany dokonać wszelkich czynności umożliwiających wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej. Powstaje jednak wątpliwość, czy w takim wypadku z mocy prawa ta hipoteka wygasa, skoro obowiązek alimentacyjny nadal istnieje. Dlatego też dobrze byłoby najpierw porozumieć się z komornikiem, a także z matką tego dziecka, aby mieć pewność, że zgodzą się na wykreślenie hipoteki.

Ten przypadek jest niestety dość trudny i niestety nie całkiem jednoznaczny ze względu na wspomnianą wyżej okoliczność. Zasadniczo spłata zadłużenia powoduje wygaśnięcie hipoteki, ale alimenty mogą stanowić wyjątek, chyba że wierzyciel tutaj pomoże. Dlatego najpierw trzeba się porozumieć z nim i komornikiem.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Radca prawny Joanna Korzeniewska

O autorze: Radca prawny Joanna Korzeniewska

Radca prawny, absolwentka prawa oraz europeistyki na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zdobywała doświadczenie w wielu firmach, zajmując się m.in. prawem budowlanym, prawem zamówień publicznych, regułami kontraktowymi FIDIC i prawem cywilnym. Obecnie prowadzi własną kancelarię radcowską, specjalizuje się w prawie cywilnym, rodzinnym oraz prawie zamówień publicznych.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »