Przekazanie mieszkania konkubentowi a podatki

• Autor: Marcin Sądej

Jestem od prawie 10 lat właścicielką mieszkania własnościowego, którego dorobiliśmy się wspólnie z moim partnerem (nie jesteśmy małżeństwem). Chciałabym przekazać mu to mieszkanie – nie w formie sprzedaży. Jak tego dokonać i jakie związane są z tym koszty?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Przekazanie mieszkania konkubentowi a podatki

Przepisanie mieszkania na partnera

Przeniesienie własności mieszkania na partnera możliwe jest w drodze umowy darowizny. Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Dokonanie darowizny podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Wysokość podatku uzależniona jest od prawidłowego zakwalifikowania osoby obdarowanej do właściwej grupy podatkowej. Jeżeli chodzi o partnera (konkubenta) – w świetle ustawy traktowany będzie jako osoba obca i zaliczony do III grupy podatkowej. Dla tej grupy przewidziano kwotę wolną od podatku w wysokości 4902 zł oraz trzy stawki podatkowe (12%, 16%, 20%) uzależnione od wartości przedmiotu darowizny.

Zobacz też: Czy można przekazać darowiznę nieletniemu

Darowizna w konkubinacie

Przykładowo, jeżeli chciałaby Pani darować partnerowi mieszkanie o wartości 200 tys. zł, wyliczenie podatku od spadków i darowizn wyglądałoby następująco:

200 000 – 4902 = 195 098

Podatek wg progresywnej stawki 20% = 37 786 zł

Podatek w takiej kwocie musiałby zapłacić obdarowany z tytułu otrzymania mieszkania w darowiźnie. Podatek jest pobierany przez notariusza w momencie podpisywania aktu notarialnego, który to w tym przypadku pełni rolę płatnika.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn przewiduje całkowite zwolnienie z podatku od spadków i darowizn czynności dokonywanych pomiędzy członkami najbliższej rodziny (są to: małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha). W przypadku gdy dokonałaby Pani darowizny na rzecz swojego męża, nie wystąpiłby żaden podatek do zapłaty.

Przeczytaj też: Podatek od przeniesienia własności nieruchomości

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Marcin Sądej

O autorze: Marcin Sądej

Prawnik, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ukończone studia podyplomowe z zakresu Przeciwdziałania Przestępczości Gospodarczej i Skarbowej oraz z zakresu Rachunkowości i Rewizji Finansowej. Współpracuje z kancelariami doradców podatkowych oraz biurami rachunkowymi. Na co dzień zajmuje się obsługą prawną spółek handlowych. Publikuje artykuły o tematyce podatkowej. Udziela porad z zakresu prawa podatkowego, handlowego oraz cywilnego.Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »