• Autor: Marcin Sądej
Jestem od prawie 10 lat właścicielką mieszkania własnościowego, którego dorobiliśmy się wspólnie z moim partnerem (nie jesteśmy małżeństwem). Chciałabym przekazać mu to mieszkanie – nie w formie sprzedaży. Jak tego dokonać i jakie związane są z tym koszty?
Przeniesienie własności mieszkania na partnera możliwe jest w drodze umowy darowizny. Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.
Dokonanie darowizny podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Wysokość podatku uzależniona jest od prawidłowego zakwalifikowania osoby obdarowanej do właściwej grupy podatkowej. Jeżeli chodzi o partnera (konkubenta) – w świetle ustawy traktowany będzie jako osoba obca i zaliczony do III grupy podatkowej. Dla tej grupy przewidziano kwotę wolną od podatku w wysokości 4902 zł oraz trzy stawki podatkowe (12%, 16%, 20%) uzależnione od wartości przedmiotu darowizny.
Zobacz też: Czy można przekazać darowiznę nieletniemu
Przykładowo, jeżeli chciałaby Pani darować partnerowi mieszkanie o wartości 200 tys. zł, wyliczenie podatku od spadków i darowizn wyglądałoby następująco:
200 000 – 4902 = 195 098
Podatek wg progresywnej stawki 20% = 37 786 zł
Podatek w takiej kwocie musiałby zapłacić obdarowany z tytułu otrzymania mieszkania w darowiźnie. Podatek jest pobierany przez notariusza w momencie podpisywania aktu notarialnego, który to w tym przypadku pełni rolę płatnika.
Ustawa o podatku od spadków i darowizn przewiduje całkowite zwolnienie z podatku od spadków i darowizn czynności dokonywanych pomiędzy członkami najbliższej rodziny (są to: małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, ojczym i macocha). W przypadku gdy dokonałaby Pani darowizny na rzecz swojego męża, nie wystąpiłby żaden podatek do zapłaty.
Przeczytaj też: Podatek od przeniesienia własności nieruchomości
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
O autorze: Marcin Sądej
Prawnik, absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, ukończone studia podyplomowe z zakresu Przeciwdziałania Przestępczości Gospodarczej i Skarbowej oraz z zakresu Rachunkowości i Rewizji Finansowej. Współpracuje z kancelariami doradców podatkowych oraz biurami rachunkowymi. Na co dzień zajmuje się obsługą prawną spółek handlowych. Publikuje artykuły o tematyce podatkowej. Udziela porad z zakresu prawa podatkowego, handlowego oraz cywilnego.
Zapytaj prawnika