Co powinna zawierać dobra umowa kupna sprzedaży pojazdu?

• Data: 2023-06-28 • Autor: Artykuł Partnera

Kupujesz używany samochód? Chcesz sporządzić z aktualnym właścicielem umowę kupna sprzedaży pojazdu i nie wiesz, jak to zrobić? Nasz tekst może okazać się dla Ciebie źródłem przydatnych informacji, więc koniecznie zapoznaj się z jego treścią!

Co powinna zawierać dobra umowa kupna sprzedaży pojazdu?

Umowa kupna sprzedaży pojazdu – co to takiego?

Umowa kupna sprzedaży nazywana również umową kupna-sprzedaży pojazdu lub umową kupna, to najprościej mówiąc dokument potwierdzający nabycie samochodu. Jest to umowa wzajemna, zobowiązująca, więc jeśli dojdzie do jej podpisania, to nie można będzie wycofać się z transakcji. Dlatego bardzo często słyszymy, że przed złożeniem podpisu, warto dobrze się zastanowić, a zwłaszcza sprawdzić zapisy dokumentu (wnioski i upoważnienia związane z tematami motoryzacyjnymi znajdziesz na https://autoumowa.pl/wnioski-upowaznienia/).

Na podstawie umowy kupna sprzedaży sprzedający zobowiązuje się do przeniesienia na kupującego własności rzeczy i wydania jej, a więc w tym przypadku samochodu. Z kolei kupujący zobowiązuje się do odebrania danej rzeczy oraz przekazania sprzedającemu wcześniej określonej sumy pieniędzy. Może to zrobić w formie bezgotówkowej, na przykład przez przelew lub bezpośrednio przekazując ustaloną sumę w dniu podpisania umowy. 

Umowa kupna sprzedaży pojazdu – dlaczego warto ją sporządzić?

Dla wielu z nas najważniejszym aspektem przy zakupie samochodu jest przekazanie pieniędzy oraz odebranie kluczyków wraz z pojazdem. Do umowy kupna sprzedaży podchodzimy z dystansem, zwłaszcza jeśli znamy aktualnego właściciela pojazdu. To ogromny błąd, ponieważ jeśli nie dopełnimy wszystkich formalności, to możemy narazić się na wiele nieprzyjemności.

Wystarczy przekazać pieniądze sprzedawcy w gotówce i nie wziąć pokwitowania, a nie będziemy w stanie udowodnić, że doszło do transakcji. W ten sposób możemy narazić się na utratę pieniędzy, a przecież tego byśmy nie chcieli. Co więcej, bez umowy kupna sprzedaży nie będziemy mogli zarejestrować auta na siebie, czy też wykupić stosownej polisy OC, a bez niej nie można korzystać z publicznych dróg. 

Jak poprawnie ją spisać?

Umowa kupna sprzedaży pojazdu zawsze powinna być sporządzona w dwóch egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron. Jej forma jest dowolna, ale należy ją sporządzić w czytelny sposób, ponieważ tylko w ten sposób nie będzie problemów z jej rozszyfrowaniem. Może to być umowa kupna sprzedaży pojazdu sporządzona odręcznie na czystej kartce papieru. Jeśli chcemy, możemy też sporządzić dokument na laptopie lub telefonie, a następnie go wydrukować.

Co więcej, do dyspozycji mamy też gotowe wzory umów kupna sprzedaży – https://autoumowa.pl/, co jest bardzo wygodne, ponieważ wystarczy pobrać dokument, a następnie wydrukować w dwóch egzemplarzach i wypełnić odpowiednimi danymi. Warto w tym miejscu zauważyć, że wzory umów kupna sprzedaży można pobrać całkowicie za darmo i to w bezpieczny sposób, więc jeśli nie wiemy, jakie informacje trzeba zawrzeć, to będziemy mieli ułatwione zadanie.

Co powinna zawierać umowa kupna sprzedaży pojazdu?

Jeśli zależy nam na sporządzeniu dobrej umowy kupna sprzedaży to powinniśmy dopilnować, by dokładnie opisywała każdą ze stron. W przypadku osób fizycznych umowa kupna sprzedaży pojazdu powinna zawierać imiona i nazwiska każdej ze stron oraz adresy zamieszkania. Kluczowe jest podanie także numerów dowodów tożsamości oraz numerów PESEL. Z kolei jeśli stronami umowy są przedsiębiorcy, to podać trzeba nazwy firm, adresy ich siedziby oraz NIP-y. W dobrej umowie kupna sprzedaży nie może też zabraknąć informacji związanych z przedmiotem sprzedaży.

Trzeba podać markę i model auta, rok produkcji, numer rejestracyjny samochodu, numer nadwozia, czy silnika. To jednak nie wszystko, ponieważ trzeba też podać pojemność silnika, aktualny przebieg, czy dodatkowe elementy wyposażenia, zwłaszcza jeśli pojazd sprzedawany jest ze sprzętem elektroniczny. Z racji tego, że sprzedaż jest odpłatna, to nie można też pominąć ceny samochodu, jak również zaliczek, jeśli były wcześniej wypłacane. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli w umowie zabraknie ceny, to dokument może być potraktowany jako umowa darowizny.

Dodatkowo, cena musi być wyrażona w jednostkach pieniężnych, ponieważ jeśli o tym zapomnimy, to dokument zostanie zakwalifikowany jako umowa zamiany. Jeśli chcemy, to możemy też wskazać, w jakiej formie płatność zostanie uregulowana. Przy większych płatnościach bezpieczniejsze okazują się transakcje bezgotówkowe przez bank. Bardzo często sprzedawcy oczekują też podpisania oświadczenia o zapoznaniu się ze stanem technicznym samochodu, ponieważ to zwalnia ich z roszczeń kupującego.

Oświadczenie można podpisać, ale tylko wtedy, gdy faktycznie pojazd został dokładnie sprawdzony. Jeśli nie, to lepiej poprosić o dodatkowe oględziny i wyznaczyć do tego zaufaną stację diagnostyczną. Na dobrej umowie kupna sprzedaży pojazdu nie powinno zabraknąć też daty oraz miejsca jej sporządzenia. Aby dokument był ważny, to każda ze stron musi złożyć własnoręczny podpis.




Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »