Jak wykupić mieszkanie komunalne, gdy jest kilku najemców?

Mieszkam w mieszkaniu komunalnym. Prawo do najmu mieszkania uzyskałem po śmierci ojca 26 lat temu. Umowę z gminą podpisałem również 26 lat temu. Mam możliwość wykupienia tego mieszkania z bonifikatą 90%. Niestety przy kompletowaniu dokumentów okazało się, że oprócz mnie prawo do najmu mieszkania mają również moi 3 bracia, którzy od początku podpisania umowy nie mieszkają w lokalu. Mieszkają za granicą. Jeden z nich posiada na własność mieszkanie za granicą. Dwóch mieszka i pracuje za granicą. Jeden z dwóch jest zameldowany. Nie ponosili kosztów utrzymania mieszkania ani remontów. Co zrobić, aby wykupić mieszkanie bez nich? Gmina chce, aby przyszli i zrzekli się prawa do najmu. Jeden z braci nie zgadza się, tłumacząc, że to jego spadek po naszym ojcu i że jeśli według prawa należy mu się mieszkanie, to on chce je tez mieć.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak wykupić mieszkanie komunalne, gdy jest kilku najemców?

Stosunek najmu mieszkania komunalnego

Wstąpienie w najem następuje na zasadach wynikających z Kodeksu cywilnego. Zatem nie można tu w prosty sposób stwierdzić, że to mi się należy, bo jest spadkiem po rodzicach.

Zgodnie z art. 691 Kodeksu cywilnego „w razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą. Osoby te wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci”.

Nie wiem, jaka była Państwa sytuacja w 1994 roku. Jednak patrząc po datach Państwa urodzin (załączone dokumenty), można założyć, że rzeczywiście w chwili śmierci taty wszyscy zamieszkiwaliście w mieszkaniu. Stąd nie ma podstaw do zakwestionowania wstąpienia w stosunek najmu.

Zobacz też: Dwóch najemców mieszkania komunalnego

Prawo najmu a samodzielne wykupienie mieszkania

Warto jednak ustalić, czy to prawo najmu przysługiwało braciom rzeczywiście przez cały czas. Z uchwał rad gmin dotyczących zasad wynajmowania lokali mieszkalnych wynika często ze najem jest wypowiadany, jeśli pojawia się prawo do innego lokalu mieszkalnego. Warto sprawdzić, w jaki sposób tę kwestię uregulowano w Pana gminie.

Ponadto warto zwrócić uwagę na zasady sprzedaży lokali mieszkalnych w gminie. Niestety, nie byłam w stanie dotrzeć do uchwały, która stanowi podstawę sprzedaży mieszkań komunalnych w Pana mieście, jednak bardzo często w tych uchwałach wyraźnie zaznaczone jest, że podstawą nabycia jest brak posiadania innego lokalu. W takim przypadku brat nie mógłby zakupić mieszkania na współwłasność z bonifikatą.

Niestety nie znajduję w chwili obecnej podstaw do kwestionowania samego stosunku najmu braci. Uchwała dotycząca najmu nie wskazuje, że najem wygasa, jeśli najemca nie korzysta z lokalu, a gmina nie wypowiedziała stosunku najmu braciom formalnie. Mógłby Pan złożyć do gminy wniosek o rozwiązanie z braćmi stosunku najmu z uwagi na fakt, iż nie korzystają oni z mieszkania. Gdyby gmina rozwiązała z braćmi najem, wówczas Pan pozostałby jedynym najemcą. Bardzo mi przykro, ale w tym przypadku trudno znaleźć inne rozwiązanie.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Radca prawny Katarzyna Nosal

O autorze: Radca prawny Katarzyna Nosal

Radca prawny od 2005 roku, absolwentka prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udziela porad z prawa cywilnego, pracy oraz rodzinnego, a także z zakresu procedury cywilnej i administracyjnej. Ma wieloletnie doświadczenie w stosowaniu prawa administracyjnego i samorządowego. Ukończyła również aplikację sądową. Obecnie prowadzi własną kancelarię prawną.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »