Kategoria: Umowy

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z umową?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Zmiana nazwiska a spisanie umowy najmu

Anna Sufin • Opublikowane: 2017-08-16

Jestem właścicielem domu jednorodzinnego i chcę go wynająć. Zgłosił się do mnie chętny do wynajmu od zaraz. Problem w tym, że dwa tygodnie temu zmieniłem nazwisko, a zatem nie mam jeszcze nowych dokumentów tożsamości. Poza tym w księdze wieczystej widnieje moje stare nazwisko. Na dowód zmiany nazwiska posiadam decyzję urzędu stanu cywilnego. Zarówna ja, jak i przyszły najemca nie chcemy czekać do momentu zmiany danych w KW i wyrobienia przeze mnie nowego dowodu. Czy w związku z tym w umowie najmu mogę się wylegitymować nowym imieniem i nazwiskiem, adresem zameldowania, peselem i dokumentem z USC? Obaj chcemy mieć pewność, że taka umowa będzie zgodna z prawem i obowiązująca.

Anna Sufin

»Wybrane opinie klientów

Z serwisem wspolpracowalem juz kilka razy. Tym razem mialem przyjemnosc pracowac z Panem Michalem ktory pomogl mi odrzucic przedawniony dlug. Skontaktowala sie ze mna jedna z firm windykacyjnych ktora chciala wyegzekwowac dlug z 1999 r. Pan Michal nie tylko doradzil mi w jaki sposob mam z nimi rozmawiac ale przygotowal takze pismo ktore poskutkowalo zaniechaniem przez ta firme wszystkich dzialan windykacyjnych. Cala usluga byla kompleksowa, szybka i profesjonalna. Do tego przystepna cenowo.
Paweł, 42 lata
Otrzymałam odpowiedź satysfakcjonującą, niestety, urząd, w którym toczy się sprawa, ma swoją własną interpretację na każdy dowód składany przez właścicieli przeciwko lokatorom. Generalnie wszyscy już wiemy z toku naszej sprawy, że prawo polskie broni niechcianych lokatorów, a utrudnia życie właścicielom. Prawo powinno być po stronie właściciela, jak w wielu krajach europejskich, gdzie ceni się własność prywatną.
Maria
Jestem bardzo zadowolona z usług bardzo szybka odpowiedź i nie drogi w porównaniu z innymi radcami
Teresa, 54 lata
Skorzystałam z Państwa opinii, gdyż znajdowałam różne komentarze i zdania prawników na temat przeze mnie poruszany. Uzyskana od Państwa opinia pokrywała się ze zdaniem jaki miałam nt temat. Dziękuję zatem za szybką reakcję a tym samym nadspodziewanie szybką odpowiedź.
Barbara, ekonomista
Merytoryczne szybkie porady bez wychodzenia z domu, akceptowalna cena.
Andrzej, 68 lat, technik lotniczy

W pierwszej kolejności wskażę, że ustawa nie wymaga dla umowy najmu szczególnej formy, w tym formy pisemnej – najem może być zawarty także ustnie, a nawet w sposób dorozumiany (por. art. 60 Kodeksu cywilnego; dalej „K.c.”). Już nawet taka umowa będzie ważna. Ponadto najem jest umową zobowiązującą, która oddziałuje tylko na strony tego stosunku, nie zaś wobec wszystkich (erga omnes), stąd też nie wymaga się wykazania w umowie swojej legitymacji w jakiś szczególny sposób. Na przykład w umowie sprzedaży nieruchomości – zobowiązująco-rozporządzającej – notariusz uważnie badałby te kwestie. Poprzez umowę najmu Pan będzie zobowiązany tylko wobec najemcy, a on wobec Pana. Jedyny zewnętrzny element w umowie to konieczność zgłoszenia jej do urzędu skarbowego –gdyby US miałby wątpliwości co do stron umowy, przeprowadzi wyjaśnienia.

Nie budzi wątpliwości, że Pan jest uprawniony do zawarcia umowy najmu jako właściciel nieruchomości. Tych wątpliwości nie ma też najemca. Dopiero podważenie tej okoliczności mogłoby skomplikować skuteczność zawartej umowy. Jeśli jednak druga strona nie ma wątpliwości co do tego, że to Pan jest właścicielem nieruchomości, nie będzie tej okoliczności podważać niezależnie od tego, jak Pan zostanie w umowie oznaczony.

Oznaczenie strony w umowie powinno być na tyle specyficzne, żeby w sposób jednoznaczny wskazywać jej tożsamość. W Pana wypadku już wpisanie nowych danych spełnia tę przesłankę. W istocie, skoro nie podaje Pan numeru osobistego, jedynie Pana nazwisko ulega zmianie, pozostałe dane pozostaną takie same. Gdyby jednak Pana uprawnienie do dysponowania nieruchomością na cele najmu było podważane, jest Pan w stanie wykazać, że takie Pan posiadał.

Jedynie zatem dla jasności i porządku proponuję w umowie wpisać nowe imię i nazwisko, a w nawiasie poprzednie nazwisko, a dalej tak jak Pan podawał: adres zameldowania, pesel i dokument USC. W ten sposób wynajmujący będzie jednoznacznie w umowie oznaczony co do swej tożsamości i nie będzie żadnych powodów, by tak zawartą umowę podważać.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z umową?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »