Zmiana nazwiska a spisanie umowy najmu

Jestem właścicielem domu jednorodzinnego i chcę go wynająć. Zgłosił się do mnie chętny do wynajmu od zaraz. Problem w tym, że dwa tygodnie temu zmieniłem nazwisko, a zatem nie mam jeszcze nowych dokumentów tożsamości. Poza tym w księdze wieczystej widnieje moje stare nazwisko. Na dowód zmiany nazwiska posiadam decyzję urzędu stanu cywilnego. Zarówna ja, jak i przyszły najemca nie chcemy czekać do momentu zmiany danych w KW i wyrobienia przeze mnie nowego dowodu. Czy w związku z tym w umowie najmu mogę się wylegitymować nowym imieniem i nazwiskiem, adresem zameldowania, peselem i dokumentem z USC? Obaj chcemy mieć pewność, że taka umowa będzie zgodna z prawem i obowiązująca.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Zmiana nazwiska a spisanie umowy najmu

Forma umowy najmu

W pierwszej kolejności wskażę, że ustawa nie wymaga dla umowy najmu szczególnej formy, w tym formy pisemnej – najem może być zawarty także ustnie, a nawet w sposób dorozumiany (por. art. 60 Kodeksu cywilnego; dalej „K.c.”). Już nawet taka umowa będzie ważna. Ponadto najem jest umową zobowiązującą, która oddziałuje tylko na strony tego stosunku, nie zaś wobec wszystkich (erga omnes), stąd też nie wymaga się wykazania w umowie swojej legitymacji w jakiś szczególny sposób. Na przykład w umowie sprzedaży nieruchomości – zobowiązująco-rozporządzającej – notariusz uważnie badałby te kwestie. Poprzez umowę najmu Pan będzie zobowiązany tylko wobec najemcy, a on wobec Pana. Jedyny zewnętrzny element w umowie to konieczność zgłoszenia jej do urzędu skarbowego –gdyby US miałby wątpliwości co do stron umowy, przeprowadzi wyjaśnienia.

Nie budzi wątpliwości, że Pan jest uprawniony do zawarcia umowy najmu jako właściciel nieruchomości. Tych wątpliwości nie ma też najemca. Dopiero podważenie tej okoliczności mogłoby skomplikować skuteczność zawartej umowy. Jeśli jednak druga strona nie ma wątpliwości co do tego, że to Pan jest właścicielem nieruchomości, nie będzie tej okoliczności podważać niezależnie od tego, jak Pan zostanie w umowie oznaczony.

Zobacz też: Zmiana miejsca zamieszkania a umowa na internet

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zmiana nazwiska i wskazanie tożsamości w umowie

Oznaczenie strony w umowie powinno być na tyle specyficzne, żeby w sposób jednoznaczny wskazywać jej tożsamość. W Pana wypadku już wpisanie nowych danych spełnia tę przesłankę. W istocie, skoro nie podaje Pan numeru osobistego, jedynie Pana nazwisko ulega zmianie, pozostałe dane pozostaną takie same. Gdyby jednak Pana uprawnienie do dysponowania nieruchomością na cele najmu było podważane, jest Pan w stanie wykazać, że takie Pan posiadał.

Przeczytaj też: Księga wieczysta zmiana nazwiska

Prawidłowe spisanie umowy najmu

Jedynie zatem dla jasności i porządku proponuję w umowie wpisać nowe imię i nazwisko, a w nawiasie poprzednie nazwisko, a dalej tak jak Pan podawał: adres zameldowania, pesel i dokument USC. W ten sposób wynajmujący będzie jednoznacznie w umowie oznaczony co do swej tożsamości i nie będzie żadnych powodów, by tak zawartą umowę podważać.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny

Radca prawny Anna Sufin

O autorze: Radca prawny Anna Sufin

Radca prawny.



Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

eporady24.pl

spadek.info

prawo-budowlane.info

odpowiedziprawne.pl

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawozus.pl

Szukamy prawnika »