Kategoria: Darowizna, umowa dożywocia
Baner RODO

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z darowizną lub umową dożywocia?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Darowizna samochodu córce

Autor: Wioletta Dyl • Opublikowane: 2018-02-19

Mąż w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej nabył 5 lat temu samochód. Teraz samochód ten wycofał z działalności i chciałby przekazać go w darowiźnie córce. Z mężem nie mamy podpisanej intercyzy. Czy darowizna samochodu córce powinna pochodzić od obydwojga rodziców, czy cały samochód może w darowiźnie dać tylko mój mąż?

Wioletta Dyl

»Wybrane opinie klientów

Nie widzę potrzeby zmian, tak trzymać a będzie dobrze
Gerard, geodeta, 80 lat
Portal eporady24.pl okazał się znakomitą wirtualną kancelarią prawną, mającą wachlarz prawników o różnych specjalnościach, działających w różnych miejscowościach w kraju. Usługa zaczyna się od jak najlepszego doboru do specyfiki przestawionego problemu prawnego wyspecjalizowanego prawnika; taka merytoryczna selekcja z kojarzeniem pary klient - prawnik. Następnie odbywa się indywidualna wycena porady i określenie terminu udzielenia odpowiedzi, i po zatwierdzeniu przez klienta warunków, prawnik opracowuje poradę. W tym czasie klient ma kontakt z prawnikiem online, prawnikowi dostarcza się w miarę potrzeby dodatkowych informacji oraz załącza potrzebne do rozpoznania sprawy dokumenty. Komunikowanie online ma wzmocnione zabezpieczenia a to zapewne dla zachowania tajemnicy zawodowej, ochrony danych klienta, etc. Podobnie, jak osoby przede mną opiniujące usługę uważam, że prawnik wykonuje bardzo konkretną pracę i jej efekt jest konkretny - to pisemna odpowiedź a więc taka, do której możemy powracać. Po otrzymaniu głównej odpowiedzi pewne kwestie nie były dla mnie całkiem jasne, lecz gdy to zgłosiłam, otrzymałam uzupełnienie odpowiedzi od Pani Mecenas Izabeli Nowackiej-Marzeion. Eporady24.pl wydaje się być rzetelną firmą To jedyna taka kancelaria, do której zestresowana \"weszłam\" w piątek a w poniedziałek \"wyszałam\" z niej z poradą ukazującą moją słabą pozycję względem drugiej strony sporu, ale za to z przekonaniem, że zostało to stwierdzone po dokładnym przeglądzie mojej sprawy i obiektywnie tak jest. Klientka lat 56, problem z zakresu prawa pracy
Bogna, 56 lat
Dziękuję, jestem w pełni usatysfakcjonowana Waszą odpowiedzią, rozwiewa moje wątpliwości. Jak zwykle odpowiedź jest szybka i profesjonalna .
Jadwiga
Błyskawiczna i wyczerpująca odpowiedz poparta przepisami prawnymi.
Michał, 33 lata
Polecam. Pełen profesjonalizm i szybkość działania.
Anna
Opinia na najwyższym poziomie
Rafał, 35 lat
Dziękuję za rzeczową i wnikliwą analizę umowy oraz podanie dodatkowych obowiązków w tym zakresie. Ocena wzorowa++
Radosław
Bardzo profesjonalna wykładnia prawa, na pewno skorzystam z informacji zawartych w odpowiedzi.
Krzysztof
Dziękuję bardzo za poświęcenie mi czasu. Trzeba tylko ubolewać nad tym w jaki sposób firmy ubezpieczeniowe przedstawiają swoim klientom oferty. Po prostu są nie ścisłe i nie rzetelne. Polega to tyko i wyłącznie na pozyskaniu klienta, a potem radź sobie sam. To taka osobista refleksja. Może moja frustracja jest podyktowana tym, że dotyka mnie to już po raz kolejny. Kila lat temu odmówiono wypłaty mojej żonie za przebyty udar. Proszę wybaczyć moją wylewność. Jeszcze raz dziękuję. Jeśli kiedykolwiek będę zmuszony skorzystać z podobnej porady to tylko u Was. 
Mirosław, emeryt górniczy, 58 lat
Dziękuję za kompleksową poradę
Michał
Następna ocena dla mecenasa to 10/10 przede wszystkim za profesjonalizm , zaangażowanie w sprawę
Maria, 64 lata, emerytka
Dziękuję za wyczerpującą i szybką odpowiedź, podaną wraz z podstawami prawnymi i ze zrozumiałą interpretacją wymienionych przepisów.
Grażyna, 54 lata, pracownik administracji szkoły
Szanowni Państwo, Bardzo dziękuję za bardzo szybkie odniesienie się do zadanego przeze mnie pytania. Dziękuję także za uwzględnienie w Państwa odpowiedzi mojego późniejszego uszczegółowienia początkowego sformułowania tego pytania.
Magdalena, plastyk, 51 lat
Dziękuję za odpowiedzi. Były bardzo pomocne.
Małgorzata
Dziękuję za informację. Miałem pretensje o pierwszą odpowiedź, pytałem o wyjaśnienie w sprawie \"umowy dożywocia\" i może właśnie dlatego że w cudzysłowie było to określenie jednoznaczne. 
Benedykt
Po raz kolejny korzystałam z porady. Jestem w pełni usatysfakcjonowana.
Ewa
Szybka i zadowalająca mnie realizacja usługi. Widoczny duży wkład aby udzielić wyczerpującej odpowiedzi. Poprzednie nieporozumienia z r.pr. T.Krupinskim nie miały wpływu na to, aby zwrócić do r. pr. T.Krupinskiego i e-porad ponownie.
Marek Hoppe
Porady umieszone na stronie napisane w sposób zrozumiały dla osoby bez wykształcenia prawnego , napisane prosto konkretnie i wyczerpująco.
Małgorzata, 48 lat, ekonomista
Szybko, sprawnie , profesjonalnie
Zofia
Odpowiedz na moje zapytanie zostala udzielona rzeczowo i szybko.
Ewa
Bardzo dziękuję za poradę w tak szybkim czasie.
Bożena
Opinia przygotowana bardzo szybko, rozwiała wszystkie moje wątpliwości.
Wojtek, 27 lat
Fachowe, rzeczowe doradztwo z powołaniem się na odpowiednie przepisy prawne. 
Krystyna
Bardzo wyczerpująca odpowiedź, momentami nawet zbyt obszerna :-), ale wiedzy nigdy dość - tylko zniecierpliwiony i zaniepokojony człowiek przebiega oczami paragrafy, które go nie dotyczą. Tak było w moim przypadku. Poza wszystko gra: konkrety, rzetelność, tempo przesłania odpowiedzi. 
Anita, opiekun socjalny, 58 lat
Dziękuję za szybką, kompetentną i wyczerpującą odpowiedź. Jestem jak i poprzednie razy w 100 procentach zadowolona.
Ilona
Konkretna i przydatna porada prawna. 
Krzysztof, 62 lata
konkretność i szybkość odpowiedzi, czego się nie uzyska konsultując z nieznanym prawnikiem i nie wiadomo czy jest w temacie
Józef, 81 lat, inżynier
Ze strony prawnej nie mam zastrzeżeń, porada jest naprawdę profesjonalna, dziękuję , teraz to trzeba przełożyć na życie, a to jest bardzo trudne.
Jolanta, technik odzieżowy, 53 lata
Porada Państwa była bardzo pomocna, i odniosła właściwy skutek , zgodnie z moimi oczekiwaniami.Dziękuję bardzo za pomoc i na pewno będę korzystać jeszcze z Waszej pomocy.
Zuzanna
Pierwszy raz miałem kontakt z serwisem tego typu. Uzyskana porada była 100% tym czego potrzebowałem. Co będzie się działo dalej w mojej sprawie nie wiem, ale na pewno pierwsze kroki skieruję tutaj.
Tomasz, właściciel, 43 lata

Nie ma przeszkód, aby przedsiębiorca przekazał na cele prywatne samochód dotychczas wykorzystywany na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

Jeżeli Pani maż jako przedsiębiorca zechce darować środek trwały w postaci samochodu na rzecz osoby najbliższej, nie będzie obciążony podatkiem dochodowym ani podatkiem od spadków i darowizn. Darowizna jest umową, na podstawie której darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Skuteczność darowizny wymaga jej przyjęcia przez obdarowanego, który w rezultacie uzyskuje przysporzenie majątkowe.

W przypadku spełnienia świadczenia wynikającego z umowy darowizny, przedsiębiorca – darczyńca nie uzyska żadnej odpłatności, a tym samym po jego stronie nie powstanie z tego tytułu przychód w rozumieniu art. 11 ust. 1 i art. 14 updof.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że Pani mąż jako przedsiębiorca pozostaje z Panią we wspólnocie majątkowej. Majątek wspólny obejmuje w tym przypadku przedmioty majątkowe (z wyjątkiem elementów składowych majątków osobistych każdego z małżonków, o których mowa w art. 33 K.r.o.) nabyte w czasie trwania małżeństwa przez obydwoje z małżonków lub jednego z nich. W trakcie trwania tego ustroju żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego, jak również rozporządzać ani zobowiązywać się do rozporządzania udziałem, który w razie ustania wspólności przypadnie mu w majątku wspólnym lub w poszczególnych należących do niego przedmiotach.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Co do zasady, każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym. Przy czym przedmiotami majątkowymi wykorzystywanymi do wykonywania zawodu lub prowadzenia działalności zarobkowej zarządza samodzielnie ten małżonek, któremu przedmioty te wyłącznie służą. Oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Nie stanowi przeszkody w uznaniu np. wspólnego samochodu za środek trwały w firmie prowadzonej przez jednego z małżonków nawet taka sytuacja, gdy w dowodzie rejestracyjnym tego pojazdu widnieje wyłącznie drugi z małżonków. Wynika to z faktu, że rejestracja samochodu, jako czynność administracyjno-techniczna, nie przesądza o prawie własności.

A zatem w przedstawionej przez Panią sytuacji samochód stanowi własność łączną obojga małżonków, zatem darowizna na rzecz córki powinna zostać dokonana przez nich razem.

Sama umowa dotycząca darowania samochodu na rzecz córki powinna zostać sporządzona w formie co najmniej pisemnej, jednakże nie wymaga ona formy aktu notarialnego. W zupełności wystarczy zwykła umowa sporządzona na kartce papieru, powinna jedynie określać:

– strony transakcji, czyli dane (imię, nazwisko, adres zamieszkania, PESEL i numer dowodu tożsamości lub paszportu) obdarowanego i darczyńcy;

– dokładne dane przedmiotu darowizny, w naszym przypadku – auta (marka, model, numer rejestracyjny, rok produkcji, silnik i VIN);

– dokładny termin przekazania pojazdu – od tej daty liczony jest okres 6 miesięcy na złożenie druku w urzędzie skarbowym;

– wartość darowanego przedmiotu – od tego zależy, czy obdarowany ma obowiązek składania druku w urzędzie skarbowym i czy (ewentualnie w jakiej wysokości) będzie musiał zapłacić podatek. Zgodnie z przepisami sumuje się wszystkie darowizny otrzymane w ciągu 5 lat.

W treści umowy należy zaznaczyć, iż obdarowana przyjęła darowiznę od darczyńcy. Ponadto rodzice jako darczyńcy zobowiązani są do przerejestrowania samochodu na obdarowaną i zgłoszenie tego faktu ubezpieczycielowi.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, Państwa córka jako osoba z tzw. „O” grupy podatkowej zwolniona jest od podatku nabycia własności rzeczy. Niemniej, aby skorzystać z tego zwolnienia zobowiązana jest do zgłoszenia nabycia własności pojazdu właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego na formularzu SD-­Z2.

Jeżeli tego nie zrobi będzie musiała rozliczyć się na zasadach przewidzianych dla I grupy podatkowej, dla której kwota wolna od podatku to 9637 zł. Co oznacza, iż pomimo nie złożenia zgłoszenia nabycia własności samochodu, w przypadku kiedy jego wartość nie przekracza powyższej kwoty, i tak jako obdarowana nie zapłaci podatku od spadków i darowizn.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z darowizną lub umową dożywocia?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Czy niegodne zachowanie obdarowanego uzasadnia odwołanie darowizny po latach?

Czy można cofnąć darowiznę nieruchomości (domu jednorodzinnego), którą matka obdarowała swoją córkę przed 38 laty? Córka była wtedy niepełnoletnia. Obecnie matka staruszka, mieszkająca w tym domu od około 40 lat, jest zagrożona ze strony córki usunięciem z tego domu wbrew swej woli. Córka od 20 lat mieszka w swoim drugim domu, a do matki przysyła swojego syna jako pełnomocnika, który plądruje i zabiera ruchomości nabyte wyłącznie przez matkę. Czy takie niegodne postępowanie córki uzasadnia odwołanie tej darowizny nawet po tylu latach?

Wezwanie do zwrotu darowizny z powodu rażącej niewdzięczności

W 2009 r. rodzice darowali mi aktem notarialnym cztery działki budowlane. Na jednej z nich wybudowaliśmy wraz z małżonką dom, w którym mieszkamy, dwie działki sprzedaliśmy, a jedna nam została. W tym roku ojciec odbiera nam aktem notarialnym tę działkę, jako powód podając naszą rażącą niewdzięczność, z czym się nie zgadzamy. Wzywa jednocześnie nas jako obdarowanych do zwrotu udziału we własności pozostałych. Co w tej sytuacji powinniśmy zrobić? Mamy w przyszłym tygodniu zgłosić się do notariusza i oddać akt darowizny. Matka nie żyje. Czy ojciec ma prawo żądać zwrotu swojej części z niesprzedanej działki? Jeżeli tak, czy może także żądać swojej części za działki sprzedane i za działkę, na której wybudowaliśmy dom?

Przekazanie mieszkania za opiekę

Osoba, którą opiekuje się od lat moja mama, chce jej przekazać mieszkanie za opiekę. To starsza pani, która ma w tej chwili 96 lat. Nie ma żadnej rodziny, wszyscy jej bliscy dawno pomarli. Mieszkanie przez czterdzieści lat miało status mieszkania spółdzielczego. W tej chwili jest już przekształcone w mieszkanie własnościowe. Moje pytanie dotyczy formy przekazania tej nieruchomości. Mama jest już emerytką i jej oszczędności nie należą do olbrzymich. Czy najlepiej przekazać nieruchomość w formie darowizny, zapisać w testamencie, czy też nabyć w drodze kupna? Mieszkanie ma 35 m2 i od bardzo dawna nie było remontowane.

Darowizna nieruchomości przed zaciągnięciem kredytu

Przed kilkoma laty poręczyłam bliskiej osobie kredyt. Jeszcze wcześniej (kilka lat przed podpisaniem umowy o kredyt) osoba ta darowała mi nieruchomość. Przed rokiem tę nieruchomość ja podarowałam mężowi, a on ją sprzedał. Okazało się ostatnio, że mój darczyńca nie jest w stanie spłacać kredytu. Czy komornik ma prawo kwestionować umowę sprzedaży nieruchomości przeprowadzoną przez mojego męża?Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »